Zalety nakładek prostujących zęby

Choć jeszcze kilkanaście lat temu przezroczyste nakładki na zęby były mało znaną alternatywą dla tradycyjnego aparatu ortodontycznego, dziś są od niego znacznie popularniejsze. I nie ma w tym nic dziwnego. Dowiedz się, na czym polega przewaga metody Invisalign nad klasycznym prostowaniem wad zgryzu.
Nakładki prostujące zęby — nakładki
- Jak działają nakładki Invisalign?
- Nowoczesne i klasyczne metody prostowania zębów — poznaj różnice
- Prostujące nakładki na zęby — kiedy warto z nich skorzystać?
Nakładki Invisalign – jak to działa?
Leczenie wad zgryzu metodą Invisalign polega na noszeniu specjalnych nakładek na zęby, które są idealnie dopasowane do aktualnego ułożenia zębów. Są one zdejmowalne, a przy tym całkowicie przezroczyste, więc nie widać ich na co dzień. Na kolejnych etapach realizacji planu leczenia prostujące nakładki na zęby są wymieniane, aby zawsze perfekcyjnie odpowiadały zgryzowi i realizowały swój cel, czyli jego stopniowe prostowanie.
Czym różni się metoda Invisalign od tradycyjnego prostowania zębów?
Jak już wspomnieliśmy, prostowanie zębów przezroczystymi nakładkami w niczym nie przypomina standardowego leczenia stałym aparatem ortodontycznym. Najważniejsze różnice opisujemy poniżej:
Aparat Invisalign:
- fizyczna forma — przezroczyste nakładki, które można zdejmować
- trwałość aparatu — nakładki masz cały czas albo na zębach, albo w specjalnym etui, zatem nie są narażone na uszkodzenie
- czas noszenia aparatu w ciągu doby – 20/22 godziny na dobę;
- komfort leczenia – wysoki – nakładki można ściągać do jedzenia;
- higiena jamy ustnej — wysoka — nakładki nie utrudniają mycia zębów;
- bolesność leczenia — całkowicie bezbolesna terapia;
- koszty leczenia — znane już na początku terapii, nie zmieniają się nawet przy wydłużeniu czasu jej trwania;
- liczba wizyt kontrolnych – niska, bo kolejne nakładki można odbierać bez płacenia za wizytę u ortodonty; wizyty mogą odbywać się nawet raz na kwartał.
Aparat tradycyjny:
- fizyczna forma — zamki przyklejone do zębów i naciągnięte na nie łuki;
- trwałość aparatu — zamki często odklejają się przy myciu zębów, a łuk lubi wypadać; naprawienie takich uszkodzeń wymaga nadprogramowej wizyty u ortodonty i równa się dodatkowym kosztom;
- czas noszenia aparatu w ciągu doby – 24 godziny na dobę;
- komfort leczenia — niski — aparat jest noszony przez cały czas i często powoduje dyskomfort;
- higiena jamy ustnej — niska – jedzenie może utknąć pod łukiem lub wokół zamka, skąd trudno je usunąć zwykłym szczotkowaniem;
- bolesność leczenia — ból pojawia się po każdym naciągnięciu łuku;
- koszty leczenia — mogą ulec zmianie, jeśli proces prostowania wady zgryzu zajmie więcej czasu;
- liczba wizyt kontrolnych – wizyty muszą odbywać się co miesiąc albo nawet częściej.
Nakładki prostujące zęby – zalety
Nakładki prostujące zęby http://smilesclinic.pl/invisalign-przezroczyste-nakladki-prostujace-zeby/ Invisalign mają znacznie więcej korzyści. Największą z nich jest z pewnością sam komfort na co dzień. Przezroczyste nakładki można ściągać, czy to do jedzenia, czy też wtedy, gdy mogłyby Ci przeszkadzać w inny sposób, np. na ważnym spotkaniu w pracy.
Ich noszenie stwarza również niższe ryzyko powstania próchnicy ze względu na utrudnienia przy myciu zębów. Tutaj wszystko odbywa się zupełnie tak, jak gdyby nie było żadnego aparatu. Nie ma więc ryzyka, że resztki jedzenia, które utknęły pod zamkiem, staną się ogniskiem tak niebezpiecznej dla szkliwa choroby.
Nie można też nie zwrócić uwagi na aspekt ekonomiczny. Chociaż na pierwszy rzut oka cena aparatu Invisalign wygląda na wyższą niż w przypadku tradycyjnego leczenia ortodontycznego, w rzeczywistości jest do niej zbliżona, a przy małej wadzie nawet niższa. Zyskujesz też gwarancję, że nie zmieni się, jeśli z jakiegoś powodu terapia potrwa dłużej. A to właśnie liczba dodatkowych wizyt jest tym, co podnosi koszty leczenia standardowym aparatem stałym.
Kiedy warto skorzystać z prostowania zębów niewidocznymi nakładkami?
Metoda Invisalign sprawdza się w przypadku większości wad zgryzu. Mimo wszystko zdarzają się takie przypadki, które wymagają wdrożenia tradycyjnego leczenia przy użyciu aparatu ortodontycznego z zamkami i łukami. Z tego powodu tak istotne jest przeprowadzenie dokładnej konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem terapii. Trzeba jednak przyznać, że odsetek pacjentów, u których nie sprawdzają się bezbarwne nakładki na zęby, jest bardzo niski.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.