Usuwanie silikonu. Jak szybko i skutecznie usunąć stary silikon?
Silikon sanitarny to produkt popularny przy remontach i przebudowach naszych domów i mieszkań. Dzięki swoim właściwościom uszczelniającym używamy go najczęściej w łazience lub kuchni. Jest on poddawany ciągłemu kontaktowi z wodą przez co z czasem ciemnieje i należy go wymienić. To oznacza konieczność wykonania niełatwej operacji usunięcia starego silikonu.
Jak usunąć stary silikon?
Silikon, który w wyniku kontaktu z wodą zestarzał się nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też stracił swoje właściwości uszczelniające. Pojawiają się na jego powierzchni zszarzenia oraz czarne kropki. Aby go usunąć należy użyć ostrego narzędzia oraz środków chemicznych.
Do usunięcia silikonu polecamy ostry nożyk dedykowany do tej czynności. Swoim wyglądem przypominania nożyk do cięcia płyt gipsowych. Czynność tą trzeba wykonać ostrożnie i dokładnie. Należy pamiętać, aby nie zarysować emalii, którą pokryta jest powierzchnia brodzika lub wanny oraz powłokę zabezpieczającą powierzchnię płytek ceramicznych. Często jednak sam nożyk nie wystarczy. Na powierzchniach zostają trudne do usunięcia resztki silikonu. Pozbycie się ich ułatwi nam jeden z preparatów chemicznych dostępnych na rynku. Jest spory wybór tego typu specyfików.
Jakimi środkami chemicznymi możemy usunąć stary silikon?
Na początek proponujemy użycie tradycyjnego rozpuszczalnika. Bardzo często jest on wykonany na bazie acetonu. Nie zapewnia on jednak stuprocentowej gwarancji efektu końcowego. Dlatego koniecznym może być użycie preparatu dedykowanego do tego celu. Z reguły mają one konsystencję żelu. Są one mieszaniną naturalnych rozpuszczalników i terpenów. Efekt po użyciu takich środków powinien być zadowalający, gdyż ich skład jest tak dobrany, by usunąć stary silikon. Dodatkową zaletą jest to, iż nie mają one nieprzyjemnego zapachu oraz nie powodują bólu głowy jak ma to miejsce przy acetonie.
Wadą tych środków jest jednak to, że mogą powodować matowienie niektórych powierzchni. Bardzo niekorzystnie wpływają na wygląd rzeczy z tworzyw sztucznych. Z tego powodu ważne jest, by takie powierzchnie zabezpieczyć przed rozpoczęciem usuwania silikonu. Możemy do tego celu użyć taśmy malarskiej. Jest ona skuteczna w zabezpieczaniu powierzchni przed uszkodzeniem. Dodatkowo łatwo daje się usunąć, gdy już nie jest potrzebna. Do nakładania preparatów przeznaczonych do usuwania silikonów zalecamy użyć cienkich pędzelków. Dodatkowo unikniemy pokrycia preparatem powierzchni niepożądanej. Po tej operacji należy odczekać około piętnastu minut. Silikon powinien stać się bardziej miękki i łatwiejszy do usunięcia za pomocą nożyka lub szpachelki. Proces ten należy powtarzać dopóki nie usuniemy wszystkich pozostałości starego silikonu. Szpachelkę i pędzelek z reguły możemy dostać razem z preparatem. Oczyszczoną powierzchnię należy przemyć wodą z detergentem, a następnie osuszyć. Teraz możemy już brać się za nakładanie nowego silikonu.
Tytan – środek do usuwania starego silikonu
Jest to jeden z najbardziej popularnych środków stosowanych do tego celu. Po nałożeniu rozpuszcza on stary silikon. Po kilku minutach zaczyna on mieć konsystencję pasty. Należy ją po prostu zetrzeć. Tytan chwalony jest za to, że nie uszkadza powierzchni, na którą zostanie przypadkowo naniesiony. Warto jednak, mimo wszystko, osłonić te miejsca, które chcemy ochronić przez zniszczeniem. Wadą jego jest nieprzyjemny zapach i jest bardzo toksyczny. Dlatego warto zabezpieczyć dłonie przy pomocy rękawic, wykonywać prace przy braku dzieci w domu oraz porządnie przewietrzyć mieszkanie.
Podsumowanie
Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi i środków do usuwania starego silikonu. Możemy je stosować zgodnie z własnymi potrzebami. Możemy to zrobić w sposób ekologiczny lub użyć ostrych środków chemicznych. Najważniejszy jest efekt. Nasza łazienka lub kuchnia ma wyglądać estetycznie, a cała wymiana przebiec w sposób bezpieczny i nieuciążliwy dla domowników.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Są dedykowane preparaty w marketach budowlanych, które naprawdę działają