Trzeba umiejętnie wybierać gatunki roślin. Niemniej jednak to nie wszystko, bowiem trzeba je później właściwie pielęgnować, aby powstał piękny żywopłot. W większym ogrodzie sprawdzi się nieformowany żywopłot, który będzie bujnie się rozrastał. Zajmuje sporo miejsca, dlatego nie sprawdzi się w niewielkim ogrodzie. Na wąskiej działce lepiej sprawdzi się wąski i strzyżony żywopłot.

Żywopłot liściasty

Żywopłot liściasty będzie tańszą inwestycją, aniżeli iglasty. Niemniej jednak dużo później uzyskamy z niego zaplanowane formy. Bardzo dobrze prezentuje się w sezonie wegetacyjnym, kiedy pokrywają go piękne kwiaty, liście, a nawet i owoce. Chociaż w zimie traci liście, będzie stanowić barierę dla silnego wiatru i hałasu.

Żywopłot liściasty trzeba zakładać w październiku, zaraz po opadnięciu liści, albo też wczesną wiosną, zanim jeszcze pojawią się pąki na drzewach. Rośliny, które uprawiamy w doniczkach, możemy posadzić o dowolnej porze. Żywopłoty z drzew liściastych, albo z krzewów należy sadzić do dołków wykonanych na głębokość szpadla. Krzewy muszą być wysadzane w odległości 20-50 cm w przypadku żywopłotów formowanych i 30-100 cm w przypadku nieformowanych.

Bardzo istotne będzie pierwsze cięcie, gdyż to od niego zależny jest wygląd i to, czy rośliny się przyjmą. Należy mieć na uwadze, że cięcie pobudzi rośliny do wypuszczenia nowych pędów i rozwoju korzeni. Pierwsze cięcie powinno być wykonane w rok po posadzeniu. Krzewy trzeba przycinać do 40 cm nad ziemią, w wypadku gdy są dobrze rozgałęzione, jeśli mają małą ilość pędów – 15 cm nad powierzchnią ziemi. Później konieczne będzie przycinanie ich dwa razy w roku (w czerwcu i lipcu). Raz w miesiącu trzeba przycinać żywopłoty, które osiągnęły już planowaną wysokość.

Żywopłot iglasty

Żywopłot iglasty będzie droższy, ale dużo szybciej osiągnie wybraną wysokość i formę. Gatunki iglaste stanową doskonałą barierę przez cały rok, ponieważ utrzymują igły. Ponadto to wspaniała ozdoba naszego ogrodu. Znacznie lepiej sprawdzają się także pod względem funkcjonalnym – w roli ochrony przeciwietrznej, czy jako parawan zatrzymujący kurz i tłumiący hałas.

Żywopłoty iglaste należy tworzyć w sierpniu i wrześniu. Jeśli preferujemy uprawę w doniczkach, możemy sadzić je przez cały rok. Przy sadzeniu powinniśmy ustawiać je w odstępach 20 – 30 cm (żywopłoty formowane) i 30 – 70 cm (żywopłoty nieformowane). Jako, że rośliny iglaste potrzebują dostępu do światła, należy sadzić je w jednym rzędzie. W przeciwnym wypadku będą łysiały od dołu. Dwurzędowo można formować jedynie żywopłoty z cisów.

Innymi zasadami trzeba będzie się kierować w przypadku przycinania żywopłotów iglastych. Z uwagi na ich dobrze uformowaną koronę, nie można przycinać ich w pierwszych kilku latach zaraz po posadzeniu. W późniejszym czasie należy strzyc je kilkukrotnie w przeciągu roku, najlepiej w okresie wiosennym, zanim jeszcze rozwiną się pąki, jak i na początku lata, gdy rozwiną się już pędy. Wyjątek stanowią żywopłoty świerkowe. Powinno się je przycinać raz, późną wiosną, po wypuszczeniu przez nie przyrostów.