Bądź specjalistą na budowie swojego domu, czyli co musisz wiedzieć przed wyborem rynien?
W ciągu roku na całym świecie buduje się około 40 milionów nowych domów. I przy każdym z nich jest niemal tyle samo decyzji do podjęcia. Inwestor musi stać się prawdziwym ekspertem decydując nie tylko o stylu budynku, materiałach, z jakich zostanie wzniesiony dom, ale także wyposażenia, a to wszystko w zaledwie kilkanaście miesięcy. Eksperci Galeco podpowiadają, jak sprawnie wybrać odpowiedni system odwodnienia dachu.
Niektóre kwestie związane z wyborem rynien podyktowane są projektem domu. Zatem pierwsze decyzje będzie trzeba podjąć już na etapie współpracy z architektem. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy wybrać system rynien ukrytych, który musi być uwzględniony w projekcie budynku. To oczywiste, że architektowi będzie zależało na tym, aby budynek był estetyczny i funkcjonalny, jednak to inwestor będzie musiał zapłacić za realizację, a potem korzystać z zaproponowanych rozwiązań. Dlatego warto zorientować się, jak wygląda koszt, proces montażu oraz serwisu zaproponowanych przez architekta systemów rynnowych. Szczególnie, że wybór orynnowania jest naprawdę duży.
Wielkość i przepustowość
W pierwszej kolejności należy zdecydować o wielkości i przepustowości rynien. Ich średnica oraz ilość rur spustowych powinna być dobrana do powierzchni dachu, aby efektywnie odprowadzały z niego wodę opadową. Upewnij się u architekta, jaka jest efektywna powierzchnia dachu, czyli tzw. EPD, by dobrać do niego odpowiedni rozmiar rynien. W przypadku wykonywania projektu domu bez okapu, musimy pamiętać już na tym etapie o wpisaniu w projekt całego systemu Galeco BEZOKAPOWY.
Materiał i jakość
Niezwykle ważną kwestią jest to z jakiego materiału został wykonany system rynnowy. Każdy materiał ma nieco inną charakterystykę oraz cenę. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są rynny z PVC jak np. dostępne na rynku systemy Galeco PVC i PVC2. Są to rynny wysokiej jakości o zwiększonej odporności na promieniowanie UV, które zapewniają również trwałość koloru w zmiennych warunkach atmosferycznych, a do tego są łatwe w montażu. Rozwiązaniem, które pozwala nawet na 35 lat spokoju są z kolei systemy Galeco STAL i STAL2. W systemach tych zastosowano 4 warstwy ochronne zabezpieczające i podnoszące trwałość blachy, które sprawiają, że są to rynny niezawodne, a jednocześnie bardzo estetyczne.
Kształt i kolor
Kolejną dość ważną decyzją do podjęcia przez inwestora jest kształt rynny. W nowoczesnych projektach domów coraz częściej pojawiają się rynny kwadratowe jak np. Galeco STAL2. Te kwadratowe rynny zostały zaprojektowane z myślą o estetycznych rozwiązaniach idealnie komponujących się z bryłą budynku. W bardziej tradycyjnych projektach najczęściej stosowane są rynny półokrągłe, jak np. Galeco PVC. W obu rodzajach istnieją różne opcje kolorystyczne, które pozwalają dobrać rynny do koloru dachu i stolarki. Galeco oferuje oba kształty rynien o różnej przepustowości, kolorystyce i z różnych materiałów. Zatem w tym punkcie decyzja zależy przede wszystkim od upodobań inwestorów.
Sposób montażu i instalacja
W zależności od rodzaju rynien i kształtu dachu istnieją różne sposoby montażu systemu orynnowania. Na przykład w systemie Galceo BEZOKAPOWY rynna przykryta jest maskownicą, a rura spustowa montowana jest w warstwie termoizolacyjnej budynku. Dlatego, jeśli chce się uzyskać efekt, w którym system rynnowy jest niewidoczny, trzeba zaplanować jego montaż znacznie wcześniej, niż na etapie kładzenia dachu.
Przy samym zakładaniu systemu rynnowego, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Ale i tu pojawiają się pytania, na które trzeba znaleźć odpowiedzi. Wybierając wykonawcę, warto:
- poznać jego wcześniejsze doświadczenia;
- sprawdzić referencje i opinie;
- upewnić się, że ma licencję oraz ubezpieczenie;
- poprosić o wycenę montażu dla konkretnej wielości dachu, rodzaju rynien i sposobu instalacji;
- upewnić się co do terminów realizacji projektu.
Po zamontowaniu rynien należy również poprosić fachowca o porady związane z odpowiednim czyszczeniem i konserwacją dachu oraz systemu rynnowego. To pozwoli cieszyć się nowo wybudowanym domem, bez żadnych problemów przez długie lata.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.