Akcesoria do opasek kablowych – typy, rodzaje, zastosowanie
Większości osób nie trzeba tłumaczyć, czym są opaski kablowe, bo niemal każdy chociaż raz w życiu się z nimi spotkał. Wątpliwości może budzić natomiast profesjonalne wyposażenie, wykorzystywane do ich mocowania. Po jakie narzędzia sięgają specjaliści i nie tylko?
Wygodne mocowanie opasek
Co, jeśli potrzebujemy zamocować opaskę kablową do rur, przewodów i kabli? Pomocnym wyposażeniem w takich sytuacjach będą kołki mocujące. Warto po nie sięgnąć, szczególnie jeśli prace wykonujemy w materiałach pełnych (np. w betonie). Na początku musimy w takiej nawierzchni wywiercić otwór o właściwej średnicy. Potem wystarczy użyć młotka, żeby dobrze zamocować kołek.
Przyrządy do zaciskania opasek kablowych
Jeśli wybieramy takie narzędzie, musimy zwrócić uwagę na to, żeby było właściwie dopasowane do opasek, których chcemy użyć. Jednym z wariantów sprzętu są metalowe przyrządy przeznaczone do opasek kablowych poliamidowych. Dlaczego warto używać takiego wyrobu? Przede wszystkim w proces zaciskania opaski będziemy musieli włożyć znacznie mniej siły. Zastosowanie przyrządu wpływa też na estetykę cięcia, pozwalając uniknąć problematycznych zadziorów na części, którą automatycznie obcięliśmy. Na rynku znajdziemy także zaciskarki, pozwalające na manualne obcinanie opaski. W konstrukcji takiego wyrobu zastosowano specjalną sprężynę, która pozytywnie wpływa na komfort pracy osoby, wykorzystującej opaski kablowe.
Inne przydatne akcesoria do opasek kablowych
1.tabliczki opisowe
Produkt ma formę niewielkiej, lekkiej płytki, którą najczęściej wykonuje się z poliamidu 6.6. Możemy do niej przytwierdzić naklejkę z odpowiednim oznaczeniem. Po nawierzchni tabliczki bez problemu można pisać permanentnym markerem. To właściwie najskuteczniejszy, najszybszy i najłatwiejszy sposób na oznaczenie kabli i rur. Pozwoli nam uniknąć nieporozumień i bezbłędnie rozpoznać elementy instalacji. Jako że tabliczka opisowa używana jest w tych samych warunkach, co opaska kablowa, musi wykazywać właściwą odporność na czynniki zewnętrzne oraz substancje, które używane są w konkretnym środowisku (np. na rozpuszczalniki i oleje).
2.siodełka mocujące
Jeśli zależy nam na zamontowaniu opaski do węża czy rurki, mamy do wyboru także specjalne siodełko mocujące. Jest lekkie, niewielkie, ale jednocześnie trwałe i stabilne. Siodełka wykonuje się z poliamidu. Ich siła zrywająca wynosi 400 N (40,80 kg). Osoby, które wybierają taki sposób mocowania muszą pamiętać, że przyda się im wkręt, kołek rozporowy z wkrętem oraz kołek szybkiego montażu.
3.podstawki montażowe
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć samoprzylepnych podstawek. Natychmiastowo przyklejają się do gładkiej nawierzchni, co pozwala oszczędzić sporo czasu. Za dobrą przyczepność odpowiada specjalny klej na bazie gumy. Oferta takich sklepów jak 4Technik obejmuje także wariant wykrywalnej podstawki montażowej. W jej składzie uwzględniono tlenki żelaza, co sprawia, że bez trudu zostanie wykryta przez X-Ray oraz przez detektory metali.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.