Co można wyciągnąć z samochodu przed złomowaniem?

Co można wyciągnąć z samochodu przed złomowaniem?

Zdarza się, że samochód nadaje się tylko na złom. Kiedy naprawa nie jest już opłacalna, a utrzymanie niejezdnego pojazdu to tylko koszty… trzeba podjąć decyzję o ostatecznym rozwiązaniu tego problemu. Zwykle jest to właśnie złomowanie. Co można wyciągnąć z samochodu przed złomowaniem? Jakie części warto zachować?

Wyjmij drobiazgi przed złomowaniem auta

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że złomowaniu podlegają wyłącznie samochody, które są kompletne. Zgodnie z przepisami muszą one mieć najmniej 90% początkowej masy. Stąd też oczywiste jest, że nie możesz zabrać z samochodu zbyt wielu elementów. Na szczęście możesz z auta zabrać drobiazgi, które być może przydadzą Ci się w kolejnym pojeździe albo po prostu je sprzedasz. Z pojazdu możesz zabrać dywaniki, nakładki na fotele czy radio z subwooferem.

Trójkąt, gaśnica i apteczka

Bardzo możliwe, że w Twoim samochodzie znajduje się apteczka, gaśnica i trójkąt awaryjny. Jeśli tak jest, to koniecznie je wyjmij. To drobiazgi, ale będą Ci potrzebne w kolejnym samochodzie. Jeśli nie są zniszczone i nie skończyła się ich data ważności lub w przypadku gaśnicy – legalizacji, to zachowując je, możesz zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu złotych.

Możesz też podmienić niektóre części

Koniecznie musisz wiedzieć, że niektóre części samochodu można podmienić przed jego zezłomowaniem. Przede wszystkim możesz wymienić opony na takie, które nie nadają się już za bardzo do użycia. Jeśli masz auto na alufelgach, to koniecznie zmień je na zwykłe stalowe felgi. Na pewno nie pożałujesz takiej decyzji, bo nawet jeśli zdecydujesz się odsprzedać je później na złomie jako aluminium, to zarobisz na nich więcej, niż jeśli zostaną zezłomowane z całym samochodem. Jeśli masz w aucie sprawny akumulator, to możesz także podmienić go na taki, który nadaje się już tylko do utylizacji. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Spuść paliwo jeśli możesz to zrobić bezpiecznie

Na pewno musisz pamiętać o spuszczeniu z samochodu paliwa, ale pamiętaj żeby to zrobić w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. Możesz np. poprosić znajomego w warsztacie samochodowym o pomoc, gdyż on prawdopodobnie będzie posiadać odpowiedni sprzęt do wykonania tego zadania. Oczywiście, jeśli pojazd długo stał w nieznanych warunkach, to nie ma sensu spuszczać paliwa, bo może być zanieczyszczone, a jego użycie będzie wiązało się z dużym ryzykiem uszkodzenia pompy paliwowej w innym aucie. Jeśli jednak masz pewność, że z paliwem nic się nie stało, to koniecznie je zabierz. Jest to mniej kontrowersyjne niż wycinanie z samochodów do złomowania katalizatorów czy chłodnic, które są dość wartościowe, ale w niektórych punktach złomowania ich brak może wiązać się z problemami ze zdaniem pojazdów.

Wszystko gotowe. Co dalej?

Jeśli uporałeś się z przygotowaniem swojego starego auta, to teraz wystarczy skontaktować się z najbliższą firmą skupująca samochody na złom lub stacją demontażu pojazdów. Jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicach, to warto skontaktować się z autokasacja-warszawa.pl lub poszukać alternatywy, korzystając z wyszukiwarki Google lub lokalnych ogłoszeń w prasie. Złomowanie samochodu jest procesem bardzo prostym. Wystarczy przygotować dokumenty, wypełnić umowę sprzedaży lub poświadczenie do złomowania i odebrać gotówkę za swoje stare auto.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

5 1 vote
Ocena artykułu:
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Dzięki. Właśnie zamierzam zezłomować swoje auto i zastanawiałem się nad tym co można wyciągnąć.

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Dobry artykuł! Jeśli czeka Cię złomowanie auta to warto przeczytać.

Krystian
Krystian
1 rok temu

Ja zawsze oddaje auto na złom w nienaruszonej formie. Wtedy przynajmniej wiem, że wezmę tyle ile się należy w autokasacji.

Anna
Anna
1 rok temu

Dobrze, że trafiłam na ten artykuł. Autokasacja z wielkopolski twierdzi, że niczego nie można wyciągać.. ahh a jednak!