Człowiek od ubezpieczeń

Człowiek od ubezpieczeń

Na rynku dostępnych jest dużo ofert ubezpieczeń. Każde różni się wysokością i ilością składek, korzyściami jakie oferują oraz ich regulaminem. Ciężko jest w tym wszystkim się połapać bez uprzedniego przygotowania.

Tak jak wspomnieliśmy, ubezpieczeń jest tyle na rynku, że jedna osoba, może mieć duży problem, w dobraniu odpowiedniego dla siebie ubezpieczenia, czy to domu, mieszkania, samochodu, czy samego siebie oraz rodziny. Takim osobom na pomoc przychodzi broker ubezpieczeniowy, jest to rodzaj pośrednika ubezpieczeniowego, który prowadzi działalność, polegającej na pośrednictwie w ubezpieczeniach na rzecz klienta. Otrzymując pełnomocnictwo od swoich klientów broker ubezpieczeniowy działa w ich imieniu, reprezentuje ich interesy. Jego praca polega na identyfikacji ryzyka, doradztwa w zakresie ubezpieczeń oraz także uczestniczy w zarządzaniu i wykonaniu umów ubezpieczeniowych. Ważne w jego pracy jest to, że działa on na zlecenie klienta, a nie firmy ubezpieczeniowej, to jego interesy reprezentuje, a nie interesy firmy, która te ubezpieczenie oferuje. Taka forma, umożliwia brokerowi ubezpieczeń negocjowanie najlepszej dla swojego klienta oferty oraz buduje zaufanie pomiędzy dwoma stronami, klient wie wtedy, że brokerowi zależy na dobru swojego klienta, a nie tylko i wyłącznie na jego prywatnym zarobku.

Wynagrodzenie dla brokera wypłacane jest w formie tak zwanego kurtażu brokerskiego, czyli zwyczajnie prowizji zawartej w składce za umowę ubezpieczenia, lub jest do niej dodatkowo doliczane. Honorarium jest płacone przez klienta, tak samo jak i inne rodzaje gratyfikacji. Broker jest zobowiązany poinformować klienta w jaki sposób otrzymuje on swoje wynagrodzenie w związku z zawarciem danej umowy. Przy honorarium jest zobowiązany podać jego wysokość, bądź jeśli nie będzie to możliwe, to przynajmniej sposób w jaki jest ono wyliczane. W Polsce jednak ustawodawca nakazuje wynagradzanie brokera ubezpieczeń poprzez formę kurtażu brokerskiego, nie dopuszcza się innych form gratyfikacji.

Na koniec 2016 roku w Polsce istniało 1323 brokerów ubezpieczeniowych, z czego większość była spółkami kapitałowymi. Towarzystwa ubezpieczeń na podstawie kurtażu brokerskiego wypłaciły wtedy brokerom 1 139 344 502 złotych prowizji za podpisane umowy ubezpieczeniowe.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

0 0 votes
Ocena artykułu:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments