Dach czy grunt — gdzie zamontować fotowoltaikę?

Czy warto zamontować fotowoltaikę na dachu?

Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Z roku na rok rośnie bowiem liczba Polaków, zainteresowanych tym ekonomicznym, a zarazem ekologicznym źródłem energii elektrycznej. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne? Czy lepszym rozwiązaniem będzie dach, czy może jednak grunt? By nieco ułatwić podjęcie decyzji, przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Fotowoltaika na dachu – co musisz o niej wiedzieć?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu opiera się na specjalistycznej konstrukcji, dzięki której możliwe staje się umieszczenie instalacji na skośnym lub też na płaskim pokryciu. Takie panele powinny znaleźć się po południowej stronie, gdzie nasłonecznienie będzie znacznie większe. Decydując się na projekt fotowoltaiki na dachu, należy uwzględnić w nim kilka niezwykle istotnych elementów. Będzie to m.in. nachylenie spadów i ich ilość, ewentualne okna dachowe i kominy, a także wywietrzniki. Optymalnym nachyleniem, umożliwiającym dotarcie do paneli jak największej ilości promieni słonecznych, będzie kąt, wynoszący ok. 35˚.

Doskonałym pomysłem jest w tym przypadku tzw. audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu wyeliminowane zostaje ryzyko nadmiernego zaciemnienia. Takie rozwiązania warto wcześniej uzgodnić z wybraną firmą, zajmującą się montażem paneli fotowoltaicznych. Jedną z nich jest Fotowoltaika Kraków SEVRO, której ofertę sprawdzić można pod adresem https://sevro.pl/fotowoltaika/, gdzie zamieszczono również cały szereg informacji o montażu i serwisie paneli PV.

Jakie są zalety i wady fotowoltaiki na dachu?

Umieszczenie fotowoltaiki na dachu niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. Będzie to przede wszystkim duża oszczędność przestrzeni na działce, ale również i zdecydowanie lepsze nasłonecznienie. Taki montaż paneli fotowoltaicznych cechuje się również znacznie większą estetyką wykonania. Instalator bierze tutaj pod uwagę zarówno konstrukcję dachu, jak i jego ekspozycję na poszczególne kierunki.

Dodatkowo panele fotowoltaiczne na dachu chronione są zarówno przed kradzieżą, jak i przed aktami wandalizmu, które mogą zakończyć się zniszczeniem instalacji. Takie rozwiązanie posiada jednak również i wady. Przede wszystkim nie sprawdzi się ono, gdy jedynym miejscem pod panele będzie północna strona dachu lub też wtedy, gdy dach ten jest zacieniany. Warto również przeanalizować, czy jego powierzchnia będzie odpowiednia do instalacji pożądanej liczby paneli fotowoltaicznych.

Montaż paneli fotowoltaicznych - na gruncie czy na dachu?

Fotowoltaika na gruncie – czym jest i jak wygląda jej montaż?

Panele fotowoltaiczne na gruncie, podobnie jak te, które instalowane są na dachu, wymagają specjalnej konstrukcji. Tym razem jej zadaniem będzie jednak utrzymywanie całej instalacji ponad ziemią. Montaż takich paneli wymaga znacznie bardziej skomplikowanych działań. By zachować ich stabilność, słupki konstrukcyjne umieszcza się w fundamencie lub też zalewa się je betonem. Stalowe elementy instalacji można również wbić lub wkręcić w ziemię na głębokość ok. 1,5 m.

Jak nietrudno się domyślić, nie bez znaczenia pozostaje tutaj grunt, w którym będzie zagnieżdżona taka konstrukcja. Co więcej, jeśli moc instalacji przekracza 50 kW, należy starać się o pozwolenie na budowę, co uwarunkowane jest funkcjonującym w kraju prawem budowlanym.

Jakie wady i zalety mają panele fotowoltaiczne na gruncie?

Dużą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim łatwy dostęp. Jest to istotne zwłaszcza wówczas, gdy przeprowadzany jest serwis fotowoltaiki, który w tym przypadku nie będzie wymagał prac na wysokości. Naziemna konstrukcja pozwala również na optymalne ułożenie paneli. W tym przypadku zdecydowanie łatwiej ustawić kąt nachylenia, dzięki czemu panele produkują dużą ilość energii elektrycznej.

Dodatkowym atutem będzie też dobra wentylacja, ale także brak obciążenia dla konstrukcji dachu. Jednak rozwiązanie to ma też istotne wady. Największą z nich jest spora ilość miejsca, potrzebna do montażu takiej instalacji. Dodatkowo konieczne będą również prace ziemne, co wydłuża czas zakończenia inwestycji. Naziemna instalacja fotowoltaiki narażona jest także na zacienianie przez roślinność oraz na akty wandalizmu. Co więcej, z pewnością będzie ona rzucać się w oczy, wyróżniając się w znaczący sposób w aranżacji ogrodu. To właśnie dlatego decyzja o miejscu umieszczenia fotowoltaiki powinna być dokładnie przeanalizowana oraz skonsultowana z profesjonalną firmą, zajmującą się montażem paneli.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

0 0 votes
Ocena artykułu:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments