Dieta 1000 kcal – przykładowy jadłospis. Na jakie efekty można liczyć?
Dieta 1000 kcal jest jedną z najbardziej popularnych diet odchudzających, skierowaną do osób, które w krótkim czasie chcą, w widoczny sposób, zredukować masę ciała. Jest to rygorystyczny system żywieniowy, opierający się na spożywaniu niewielkiej ilości kalorii dziennie i wymagający bardzo skrupulatnego planowania jadłospisu, poprzedzonego liczeniem kalorii.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o diecie 1000 kalorii
Dieta 1000 kcal jest jedną z najbardziej popularnych diet odchudzających, skierowaną do osób, które w krótkim czasie chcą, w widoczny sposób, zredukować masę ciała. Jest to rygorystyczny system żywieniowy, opierający się na spożywaniu niewielkiej ilości kalorii dziennie i wymagający bardzo skrupulatnego planowania jadłospisu, poprzedzonego liczeniem kalorii. Dostarczając organizmowi mniej kcal, niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne, zmuszamy go do wykorzystania zapasów energetycznych, które zmagazynowane są w tkance tłuszczowej. Wprowadzane ograniczenia są dla organizmu obciążające, dlatego, aby bezpieczne stosować taki system odżywiania, należy przed jego rozpoczęciem skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem i przeprowadzić kurację pod ich okiem. Metoda ta wymaga rezygnacji z cukru, tłustego mięsa i wędlin oraz białego pieczywa i produktów pochodzących z przetwarzania mąki pszennej. Stosować należy produkty pełnoziarniste, najlepiej nieprzetworzone, z dużą zawartością błonnika, witamin i składników mineralnych oraz nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu. Ważne jest, by spożywać odpowiednią ilość białka, co zwiększa poczucie sytości i tym samym ogranicza odczuwanie głodu, który często jest towarzyszem diety 1000 kcal. Do przygotowania potraw używać należy technik gotowania lub pieczenia, rezygnując z posiłków smażonych.
Trzy przykłady całodziennego menu w diecie 1000 kalorii
Propozycja numer 1 – dieta 1000kcal
Śniadanie – 250 kcal
2 kanapki z pełnoziarnistego chleba żytniego z 4 plastrami polędwicy z indyka, 2 listkami sałaty oraz połową pomidora.
II śniadanie – 100 kcal
Grejpfrut (250 g).
Obiad – 360 kcal
Pół woreczka kaszy gryczanej ugotowanej na sypko, dwa plastry pieczonego schabu, surówka z jednej marchewki i jednego jabłka.
Podwieczorek – 100 kcal
Pieczone warzywa (papryka, pół cukinii, cebula, kilka plasterków bakłażana).
Kolacja – 190 kcal
Serek wiejski lekki (200 g) oraz jeden pomidor.
Propozycja numer 2 – dieta 1000kcal
Śniadanie – 250 kcal
2 cienkie plasterki wędliny drobiowej, kilka plasterków świeżego ogórka, 1 bułka pełnoziarnista z margaryną, herbata lub kawa bez cukru.
II śniadanie – 100 kcal
Jabłko (250 g).
Obiad – 350 kcal
300 g krupniku (ćwiartka kurczaka bez skóry, 20 g kaszy jęczmiennej, włoszczyzna, dwa ziemniaki)
Podwieczorek – 100 kcal
Szklanka maślanki, sałatka z pomidora z cebulką, oliwą, świeżą bazylią i octem balsamicznym.
Kolacja – 200 kcal
Omlet z dwóch jaj ze szpinakiem.
Propozycja numer 3 – dieta 1000kcal
Śniadanie – 250 kcal
Dwie kromki pieczywa pełnoziarnistego, dwa jajka na miękko, szczypiorek.
II śniadanie – 100 kcal
Kromka pumpernikla z twarogiem chudym, szklanka soku pomidorowego.
Obiad – 350 kcal
Dorsz zapiekany w folii z koperkiem i cytryną (250 g), ryż brązowy (30 g przed ugotowaniem), szklanka kiszonej kapusty.
Podwieczorek – 100 kcal
3 surowe marchewki (150 g), szklanka świeżego soku z buraka.
Kolacja – 200 kcal
1 kromka ciemnego pieczywa, 50 g chudej wędliny, sałatka z papryki, cebuli oraz pomidora.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.