Domowe porady na zaparowane okna – co zrobić by okna nie parowały?

zaparowane okna w kuchni - co zrobić by okna nie parowały

Parowanie okien to problem bardzo powszechny. Do takich incydentów najczęściej dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Jeśli takie zjawiska są na porządku dziennym, wówczas konieczne okaże się znalezienie źródła problemu. Dlaczego dochodzi do zjawiska skraplania się wody na oknach? Co powinniśmy robić, aby okna nie parowały? Na co zwrócić uwagę w sposób szczególny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników .

Skraplanie się wody na oknach- dlaczego dochodzi do takiego zjawiska?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego okna od wewnątrz parują- spieszymy z odpowiednią. Najczęstszą przyczyną jest nadmiar wilgoci w poszczególnych pomieszczeniach, na wskutek codziennych czynności, jak chociażby kąpiel, gotowanie, pranie czy też prasowanie. Jeśli do tego okaże się, że wentylacja jest wadliwa lub co gorsze- nie ma jej wcale, wówczas efekt ten może się potęgować. W każdym przypadku należy zadbać o to, aby para wodna była odpowiednio odprowadzona na zewnątrz budynku.

Skuteczne sposoby na zaparowane szyby

Pomimo tego, że problem z zaparowanymi szybami jest bardzo powszechny, to na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, które umożliwiają zredukowanie tego problemu. W jaki sposób skutecznie poradzić sobie z parowaniem szyb? Zapraszamy do dalszej części artykułu, w którym przedstawiamy interesujące sposoby.

Włącz okap w kuchni

Nie da się ukryć, że występowanie pary na szybach w kuchni to częste zjawisko. To właśnie to pomieszczenie cechuje się wysokim poziomem wilgotności, niewiele mniejszym od łazienki. Podczas przyrządzania posiłków niestety generowana jest ogromna ilość pary wodnej. Samo otworzenie okna może nie wystarczyć. W przypadku, gdy nie zdecydujemy się na włączenie okapu, wówczas para nie znajduje ujścia, w konsekwencji osadza się na szybach. Dlatego też za każdym razem, kiedy przygotowujemy posiłek na kuchence gazowej bądź indukcyjnej, należy włączać okap.

Wypróbuj osuszacz powietrza

Ciekawym rozwiązaniem, które umożliwi pozbycie się problemu z parującymi szybami, jest osuszacz powietrza. Warto rozstawić takie artykuły w różnych pomieszczeniach, które w sposób szczególny narażone są na zwiększony poziom wilgoci. Do wyboru mamy zarówno tabletki, jak i granulki, a nawet pochłaniacz elektryczny. To, na jaki przedmiot się zdecydujemy zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Skorzystanie z osuszacza powietrza zwiększa prawdopodobieństwo poradzenia sobie z problemem.

Regularnie wietrz mieszkanie

Pomimo, że dla wielu jest to dość oczywiste, to niektórzy wciąż zapominają o regularnym wietrzeniu powietrza. Odpowiednia wentylacja i częste wietrzenie to podstawa do tego, aby nie mieć problemów z zaparowanymi szybami. Jest to czynność, która zajmuje jedynie kilka sekund, a może skutecznie rozwiązać nasze kłopoty.

Uważaj na suszarki z praniem

Osoby mieszkające w blokach z pewnością znają ten problem. Kiedy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne, nie mamy możliwości wywieszenia ubrań na balkonie. W konsekwencji dochodzi do sytuacji, w której zmuszeni jesteśmy do suszenia ubrań w domu. Starajmy się robić pranie tylko wtedy, gdy na zewnątrz panuje odpowiednia temperatura. Jeśli nie jest to możliwe, umieśćmy przedmiot w łazience.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

0 0 votes
Ocena artykułu:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
2 lat temu

Mój okap jeszcze nigdy mnie nie zawiódł! Fantastycznie radzi sobie z procesem parowania okien, a włączony odpowiednio szybko nawet mu zapobiega.