Fundamenty w domu jednorodzinnym – co warto o nich wiedzieć
Najważniejszym elementem każdego budynku są jego fundamenty. Bez nich konstrukcja po prostu nie mogłaby powstać i dlatego tak ważne jest, aby zostały wykonane z jak największą starannością. Istnieje bardzo wiele technik wykonywania tego elementu konstrukcyjnego, dlatego warto poznać przynajmniej podstawy zagadnienia, aby wiedzieć w przyszłości, czego unikać, a o co dbać ze szczególną uwagą podczas budowy.
Ławy fundamentowe
Ławy fundamentowe stanowią jeden z pierwszych etapów w procesie budowy każdej konstrukcji nieruchomej. Po wcześniejszym przygotowaniu terenu i stworzeniu odpowiednich wykopów można przejść do pracy nad tym bardzo ważnym elementem. Wbrew pozorom to jakie wymiary zastosujemy przy konstrukcji ław, ma bardzo duże znaczenie. Standardowo dla domów jednorodzinnych stosuje się wysokość 40 cm i 60 cm szerokości. W przypadku większych konstrukcji stosuje się analogicznie większe rozmiary. Odpowiednie wymiary są bardzo istotne, głównie ze względu na to, że to właśnie na ławy fundamentowe przenoszona jest większość obciążeń, głównie za sprawą ścian fundamentowych. Po wcześniejszym przygotowaniu odpowiedniego deskowania można przystąpić do zalewania, do czego stosuje się beton. Niektórzy stosują nieco inną technikę, wykładając w wykop fundamentowy folię hydroizolacyjną i wylewając beton bezpośrednio do tak przygotowanego wykopu. Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę podczas wykonywania prac to odpowiednie przygotowanie projektu pod wymagania budynku. Możliwe, że konieczne będzie dodatkowe wzmocnienie ławy specjalnym zbrojeniem, jednak najczęściej robi się to tylko w przypadku przebudowywania starych fundamentów.
Ściany fundamentowe
Tak jak wspomniano wyżej, ściany fundamentowe za główne zadanie mają przenoszenie obciążeń na ławy fundamentowe. Przy ich konstrukcji stosuje się kilka podstawowych metod, które dobiera się w zależności od potrzeb danej konstrukcji budynku. W przypadku domów jednorodzinnych ściany fundamentowe buduje się na wysokość od 30 do 50 cm powyżej terenu. Do ich wykonania stosuje się beton, cegłę, pustaki lub bloczki betonowe. Jeśli nasz dom ma być zbudowany bez piwnicy, wówczas stosuje się tzw. ściany monolityczne, czyli wykonane z betonu wlewanego do szalunków, ale także murowane i te z bloczków. Jeśli natomiast budynek będzie posiadać piwnicę, wówczas niezbędne jest wykonanie dodatkowego zbrojenia, mającego na celu wzmocnienie całej konstrukcji. W tym przypadku zaleca się również stosowanie ścian wykonanych wyłącznie z betonu wlewanego do szalunków. Zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zostanie wykonana ściana fundamentowa, aby uniknąć niechcianych komplikacji w przyszłości. Bardzo ważne jest także, aby ekipa budowlana była świadoma, jakiego rodzaju cementu należy użyć przy pracy. Do budowy ścian powinno się stosować beton klasy C12/15, C16/20 lub C20/25, a w przypadku gdy grunt jest mocno zakwaszony, należy unikać betonu portlandzkiego, lepiej użyć betonu z cementu hutniczego. Jeśli będziemy pamiętać o pilnowaniu tych zasad, wszystko powinno przebiec bez problemu.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Takie artykuły tylko mnie upewniają w tym, jak istotne jest posiadanie godnego zaufania kierownika budowy. Dzięki temu śpię znacznie spokojniej, wiedząc że te kwestie są zadbane.