Jak podnieść efektywność energetyczną produkcji dzięki właściwemu planowaniu?
Chociaż kwestia poprawy efektywności energetycznej jest dobrze znana, polska gospodarka, pomimo istotnych postępów w ostatnim dziesięcioleciu, nadal pozostaje jedną z największych konsumentek energii w Europie. W związku z tym, rosnące ceny energii są problemem dotykającym praktycznie wszystkie firmy.
Według raportu EY „Reakcje firm na rosnące ceny energii” (przeprowadzonego w listopadzie 2022 na grupie 490 średnich i dużych firm, reprezentujących strukturę polskiej gospodarki), rachunki za energię elektryczną wzrosły o ponad 50% w prawie 60% badanych firm, a dla 34% z nich wzrost cen był większy niż dwukrotny. Z drugiej strony, firmy odczuły mniej intensywny wzrost cen gazu. Może to wynikać z faktu, że co piąte badane przedsiębiorstwo w ogóle nie korzysta z gazu jako źródła energii. Firmy, które korzystają z gazu, najczęściej zgłaszały podwyżki w przedziale 21-50%, co wskazało 27% badanych firm. W odpowiedzi na rosnące koszty, firmy poszukują możliwości oszczędności, które mogłyby pokryć dodatkowe wydatki na energię: 77% respondentów z badania EY planuje obniżyć koszty operacyjne. Część firm podejmuje decyzję o transformacji i zmianie modelu operacyjnego, co jest często łatwiejsze w czasach kryzysu – planuje to 29% organizacji. Z drugiej strony, napięcia na rynku pracy i braki kadrowe sprawiają, że firmy nie planują oszczędzać na kosztach pracowniczych. Tylko co dziesiąta firma rozważa obniżenie kosztów wynagrodzeń. Z pewnością więc rosnące koszty energii elektrycznej są jednym z czynników, które skłaniają polski przemysł do wdrażania bardziej energooszczędnych rozwiązań. Realizacja takich działań nie tylko przynosi wymierne korzyści finansowe, ale może również stanowić źródło przewagi konkurencyjnej.
Redukcja kosztów energii jednym z celów optymalizacyjnych
Oczywiście, istnieją menedżerowie, którzy już przed kryzysem energetycznym zdecydowali się na rozwiązania energooszczędne, które w wielu przypadkach stanowią źródło przewagi konkurencyjnej, opartej na zrównoważonym rozwoju. Główną motywacją dla efektywności energetycznej jest obniżka kosztów poprzez redukcję zużycia energii, ale coraz silniejszą rolę odgrywa również poprawa wizerunku – jeśli wyniki efektywności energetycznej wpływają na wyniki środowiskowe przedsiębiorstwa, stają się źródłem przewagi, zwłaszcza kształtując pozytywny wizerunek firmy. Dla innych firm, nagły wzrost cen energii może być silnym bodźcem do poszukiwania sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej. Dotyczy to zwłaszcza tych organizacji, które nie zdołały na czas wdrożyć odpowiednich procedur i systemów kontrolnych, które odkładały niezbędne inwestycje w zakresie racjonalizacji zużycia energii na nieokreśloną przyszłość. Nie ma wątpliwości, że do tej pory wiele firm nie przywiązywało wagi do budowy wysokiej świadomości energetycznej. Dopiero gwałtowne podwyżki cen i związany z tym wzrost kosztów produkcji, zmusiły menedżerów do szukania oszczędności, czyli rozwiązań energooszczędnych.
Narzędzia IT wspierające oszczędności energetyczne
Jako dostawca wiodących rozwiązań IT, eq system skupia się przede wszystkim na skutecznym zarządzaniu procesami, które zwiększają wartość produktów lub obniżają koszty, co ostatecznie pozwala na osiągnięcie realnych korzyści, ale także na skuteczne uzasadnienie ich zastosowania. Przy analizie rozwiązań oferowanych przez nas z perspektywy energooszczędności, istnieje kilka głównych obszarów, na które warto zwrócić uwagę.
Przede wszystkim chodzi o wielkość partii i częstotliwość uzupełniania zapasów. Krótsze partie często wiążą się z większą liczbą przezbrojeń i rozruchów maszyn, które zazwyczaj zużywają dużo energii. Z drugiej strony, krótsze partie oznaczają niższe stany magazynowe. Wydłużenie horyzontu planowania pozwala na świadome decydowanie, w jakich partiach oraz z jaką częstotliwością produkować detale, a także odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle warto je produkować.
Synchronizacja procesów, zarówno produkcyjnych, jak i dostosowanie popytu do podaży, ma bezpośredni wpływ na czas magazynowania, co z kolei, w przypadku konieczności utrzymania odpowiednich warunków, takich jak temperatura czy wilgotność, wpływa na ilość zużywanej energii.
Zwiększenie poziomu wykorzystania zasobów, takich jak np. piece, jest typowym przykładem, który umożliwia przetworzenie tej samej ilości detali mniejszą ilością wsadów. To, w połączeniu z sekwencjonowaniem wsadów o zbliżonych temperaturach, do których wymagane jest nagrzewanie lub chłodzenie pieca, znacznie zmniejsza zużycie energii w procesie.
Te obszary są wspierane przez system ASPROVA APS do planowania i harmonogramowania produkcji, który na podstawie przeprowadzonych symulacji pozwala nam określić, ile energii będzie zużyte na wykonanie planu produkcji. Istotne są tu również dane uzyskane z urządzeń, linii produkcyjnych czy pracowników, dlatego kluczowym elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest proces monitorowania postępu produkcji oraz parametrów procesów.
Zaciekawił Cię temat? Cały artykuł znajdziesz na stronie Log24 – serwisie informacyjnym z branży logistycznej, magazynowej i transportowej.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.