Jak przygotować się do porodu?

Jak przygotować się do porodu?

Poród to wyjątkowy, ale i trudny moment w życiu i mamy i jej przychodzącego na świat dziecka. By wszystko przebiegło prawidłowo oraz było pozytywnym doświadczeniem, należy się do tego odpowiednio przygotować. Specjalne ćwiczenia pomogą wzmocnić ciało, a opracowanie planu porodowego pomoże Ci zapanować nad stresem i przygotować psychicznie do tego wydarzenia.

Specjalistyczna opieka okołoporodowa – dlaczego jest tak istotna?

Pamiętaj, że każda kobieta w ciąży ma prawo do specjalistycznej opieki medycznej, w ramach której powinno być przeprowadzone badania USG I, II oraz III trymestru, oraz badania krwi u przyszłej mamy. Dzięki temu od samego początku można kontrolować stan rozwijającego się w Twoim łonie dziecka i szybko podjąć działanie, jeśli zostaną zdiagnozowane jakieś nieprawidłowości. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i zarówno Ty, jak i jej dziecko czujecie się dobrze, możesz spokojnie przygotowywać się do porodu fizjologicznego.

Dolnośląskie Centrum Medyczne we Wrocławiu https://www.dcg.wroclaw.pl/ginekologia-wroclaw.html oferuje nie tylko pomoc ginekologów, którzy poprowadzą Twoją ciążę pod kątem medycznym, lecz również wsparcie doświadczonych położnych. Podczas konsultacji z położoną poznasz zagadnienia z zakresu szkoły rodzenia, dowiesz się o najczęstszych dolegliwościach dotykających kobiety w ciąży, czym jest plan porodu i jak go opracować, jak przygotować pokój i mieszkanie na pojawienie się maleństwa, co powinna zawierać wyprawka noworodka, jak przebiega połóg oraz jak karmić piersią i dbać o zdrowy styl życia. Otrzymasz również odpowiedzi na wiele innych nurtujących Cię pytań.

Zadbaj o właściwą kondycję fizyczną przed porodem

Choć nie każda kobieta zdaje sobie z tego sprawę poród to ogromny wysiłek dla organizmu. Dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować.

Najbardziej obciążone podczas ciąży i porodu są mięśnie dna macicy. Są to warstwy mięśni rozciągające się pomiędzy kością łonową (z przodu) a dolną częścią kręgosłupa (od tyłu). Osłabienie mięśni dna macicy w czasie ciąży może prowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu. Ćwiczenie mięśni dna macicy podczas ciąży ułatwia ciału utrzymywać rosnące w Twoim łonie dziecko. Co więcej, silne i wyćwiczone mięśnie z pewnością ułatwią proces porodowy. Odpowiednio przygotowane ciało szybciej również się zregeneruje po porodzie. Istotne jest również wzmocnienie mięśni grzbietu, nóg oraz brzucha.

Już na samym początku ciąży warto zadbać o odpowiednio dobrane ćwiczenia. Będą się one zmieniać w poszczególnych trymestrach ciąży. Co więcej, aktywność fizyczna w tym okresie ma również pozytywny wpływ na Twój organizm.

Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach aktywność fizyczna powinna być ograniczona, lub odpowiednio dopasowana do sytuacji. Dotyczy to kobiet, które w czasie ciąży zmagają się z:

  • Nadciśnieniem tętniczym,
  • Zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego lub niekontrolowaną cukrzycą;
  • W poprzedniej ciąży doszło do poronienia lub wcześniejszego porodu.

Przygotuj plan porodu

Czym jest plan porodu? To rozpiska dotycząca Twoich oczekiwań w trakcie porodu i powinna być przygotowana wraz z położną lub prowadzącym ciążę lekarzem ginekologiem.

Plan porodu powinien zawierać:

  1. Wybrane wcześniej miejsce porodu. Pamiętaj, że wprowadzona w 2019 ustawa pozwala przyszłej mamie na obejrzenie miejsca, w którym chce urodzić swoje dziecko. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, możesz zdecydować się na poród w placówce medycznej – Państwowej lub prywatnej, Domu Narodzin, a także we własnym domu. Doskonałym rozwiązaniem gwarantującym spokój i bezpieczeństwo są przyszpitalne Domy Narodzin.
  2. Podejmij decyzję, czy chcesz, by podczas porodu ktoś Ci towarzyszył. Obecność bliskiej osoby, której ufasz, będzie dla Ciebie dodatkowym wsparciem psychicznym.
  3. Poproś położną lub lekarza ginekologa o zapoznanie Cię z ewentualnymi procedurami medycznymi, które mogą być przeprowadzone podczas porodu. Dowiedz się, w jakich sytuacjach są wykonywane, jakie będą ich konsekwencje, ale także, co się stanie, jeśli pewne kroki medyczne nie zostaną podjęte. Mając odpowiednią wiedzę, możesz świadomie podjąć decyzję, czy zgadzasz się lub nie na ich przeprowadzenie.
  4. Poznaj metody uśmierzania bólu. Ból w czasie porodu dla niektórych może być nie do zniesienia. Dowiedz się więc z jakich metod zwalczania bólu, możesz obecnie skorzystać. W coraz większej ilości szpitali otrzymasz: znieczulenie wziewne, zewnątrzoponowe, a także skorzystasz z niemedycznych metod uśmierzania bólu w tym masaży, czy akupresury.
  5. Ustal również, w jakiej pozycji chcesz rodzić. Czy chcesz skorzystać z porodu w wannie lub pod prysznicem, czy chcesz rodzić na stojąco, kucając, czy leżąc. To, jak chcesz rodzic, będzie również zależne od oferty placówki, w której zdecydujesz się na poród.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

0 0 votes
Ocena artykułu:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments