Kosiarki ogrodowe. Jak wybrać kosiarkę do ogrodu?

Jak wybrać kosiarkę do ogrodu?

Kosiarka jest niezbędnym narzędziem w każdym domu z ogrodem. Na rynku jest wiele rodzajów urządzeń, które różnią się między sobą parametrami technicznymi czy zakresem funkcji. Z tego powodu dobór odpowiedniej kosiarki nie jest prosty i z całą pewnością powinien być sprawą przemyślaną. W końcu odpowiednio dobrana kosiarka może nam służyć przez wiele lat.

Rodzaje kosiarek ogrodowych

Różnorodne kosiarki ogrodowe spełnią wymagania każdego klienta. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują – w końcu mają ułatwiać pracę i zapewnić możliwość utrzymania trawnika w nienagannym stanie.

 • Kosiarki ręczne

  Kosiarki ręczne są wyposażone w bębnowy mechanizm tnący, który wprawiany jest w ruch podczas jazdy. Kosiarka ręczna nie wymaga dodatkowego źródła energii, a więc jest ekologicznym i oszczędnym rozwiązaniem. Noże są ostre, dlatego kosiarka ręczna wcale nie ustępuje jakością koszenia choćby spalinowej. Trawa jest przycinana równo i nie posiada poszarpanych końców. Dodatkowym plusem tego typu kosiarek jest ich lekkość oraz poręczność – brak kabla i niewielkie gabaryty sprawiają, że można nimi łatwo dotrzeć do każdego zakamarka ogrodu. Minusem tego rodzaju kosiarki jest jej mała funkcjonalność – nadaje się raczej do niewielkich ogrodów.

 • Kosiarki spalinowe

  Kosiarki spalinowe są dobrym wyborem dla rozległych ogrodów, gdzie przestrzeń jest naprawdę spora. W kosiarkach tego typu montowane są głównie 4-suwowe silniki o różnej mocy – różnią się one w zależności od wielkości kosiarki (3,5-18 KM). Kosiarki spalinowe posiadają solidną budowę i bardzo często dodatkowy napęd, który ułatwia koszenie, w szczególności jeśli działka nie jest równa. Minusem może okazać się waga urządzenia, spory poziom emitowanego hałasu czy konieczność regularnego wykonywania serwisu.

 • Kosiarki elektryczne

  Kosiarki elektryczne nadal bardzo często można spotkać w niewielkich przydomowych ogródkach. Mają one węższe noże niż kosiarki spalinowe, dlatego są dedykowane do mniejszych powierzchni. Mają niewielką moc, dlatego koszenie wysokiej trawy okazuje się dla nich niemożliwe. Kosiarka elektryczna sprawdza się jednak przy regularnie pielęgnowanym, przydomowym trawniku. Minusem tego rozwiązania z pewnością jest kabel – może on utrudniać pracę kosiarką i trzeba uważać, by go nie przeciąć.

 • Kosiarki samokoszące

  Kosiarki samokoszące nazywane robotami do koszenia to nowoczesne rozwiązania dla wygodnych. Urządzenie po odpowiednim zaprogramowaniu samo kosi trawnik, oszczędzając nasz czas i energię. Posiada specjalne czujniki, które chronią kosiarkę przed najechaniem na przeszkodę lub rabatę z kwiatami. Po zakończonej pracy urządzenie wraca do automatycznej stacji, zainstalowanej na płaskiej powierzchni ogrodu. Zaletą robotów do koszenia jest ich samodzielność, cicha i ekologiczna praca. Mają jednak minusy – jest to jeszcze rozwiązanie mało popularne, dlatego ceny kosiarek automatycznych są stosunkowo wysokie, a usługi serwisowe utrudnione. Dodatkowo kosiarki takie mogą stanowić zainteresowanie potencjalnego złodzieja.

Czym kierować się przy zakupie kosiarki?

Wybierając odpowiednią kosiarkę, warto brać pod uwagę powierzchnię ogrodu i to, jak rozmieszczone są w nim przeszkody. Przy dużych ogrodach najlepszym rozwiązaniem są kosiarki spalinowe, szczególnie jeśli powierzchnia trawnika jest nierówna. Im więcej przeszkód, nierówności czy wyższa trawa, tym lepiej poradzi sobie kosiarka o większej mocy – model ręczny, elektryczny czy automatyczny nie będzie do końca skuteczny. Jeśli jednak ogród jest mały i zadbany, wystarczą tańsze kosiarki ręczne czy elektryczne. Pamiętajmy również, że kosiarki mają różny poziom emitowanego hałasu i niektóre modele mogą być uciążliwe w trakcie użytkowania. Należy pamiętać także o tym, że kosiarki wymagają odpowiedniego przechowywania pod dachem – traktorki czy większe kosiarki spalinowe mogą zajmować naprawdę sporo miejsca. Walory estetyczne mają drugorzędne znaczenie – bardziej liczy się moc, funkcjonalność i komfort użytkowania kosiarki, niż ładna obudowa – na te parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

5 1 vote
Ocena artykułu:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
2 lat temu

Chętnie z mężem zainwestowalibyśmy w kosiarkę elektryczną, ale w naszym ogrodzie, gdzie jest wiele dróżek i krzewów posadzonych na trawie, nie ma ona sensu. :C Najlepiej sprawdza się nam spalinówka!