Kto może nas zatrzymać do kontroli drogowej
Zatrzymanie do kontroli drogowej to zdarzenie, które przeżył zapewne każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu. Może go dokonać umundurowany policjant, ale również policjant w cywilu (tylko w terenie zabudowanym). Jeśli funkcjonariusz jest w mundurze, może dokonać kontroli bez ograniczeń miejscowych, dodatkowo może on być w radiowozie, czy pieszo. Sygnał do zatrzymania powinien być wydany tak, aby można było go z łatwością zauważyć lub usłyszeć. Powinniśmy pamiętać, aby zatrzymać pojazd w miejscu odpowiednim, wskazanym przez policję, lub po prostu w miejscu nieutrudniającym innym przemieszczania się. Wyjątek od tej reguły to zatrzymanie w trakcie pościgu czy też uzasadnione złym stanem technicznym pojazdu. Warto poznać jakie przysługują nam podczas odbywania kontroli drogowej.
Kto jeszcze może nas zatrzymać do kontroli drogowej?
Podkreślenia wymaga fakt, że do omawianej kontroli możemy zostać zatrzymani nie tylko przez policję, ale także przez:
- Straż Miejską,
- Inspekcję Transportu Drogowego,
- Żandarmerię Wojskową,
- Straż Graniczną,
- Straż Leśną,
- Służbę Celną.
Jednakże najszersze uprawnienia odnośnie przeprowadzania kontroli drogowej przysługują policji.
Uprawnienia przysługujące nam podczas kontroli drogowej
Po zatrzymaniu samochodu do kontroli, powinniśmy pozostać w nim i w żadnym wypadku nie opuszczać go. Następnie policjant powinien przedstawić się, podać swój stopień służbowy, imię i nazwisko i co istotne, przedstawić powód naszego zatrzymania. Jeśli tego nie zrobi, mamy prawo go o to zapytać. Następnie musimy przedstawić wymagane dokumenty. Aktualnie nie wymaga się, by kierowca miał przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC, chociaż nie zaszkodzi, by jednak mieć je przy sobie. Podstawowym wymaganym dokumentem jaki powinniśmy okazać w trakcie kontroli jest nasze prawo jazdy. W czasie kontroli, powinniśmy wykonywać wszystkie polecenia wydawane przez policję. Warto pamiętać, że podczas takiej kontroli każdy kierowca posiada szereg własnych uprawnień, na które może się powoływać. Przysługujące nam jako kierowcom prawa to m.in. możliwość żądania pokwitowania w razie zatrzymania prawa jazdy, czy też dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jeżeli funkcjonariusz zatrzyma nasze dokumenty, zawsze możemy żądać poświadczenia tego. Dodatkowo jesteśmy uprawnieni do złożenia zażalenia na sposób przeprowadzenia czynności służbowych przez funkcjonariuszy. Jeśli któreś z zachowań policji będzie wykraczało poza zakres ich uprawnień, możemy to zgłosić. Ponadto, możemy zakwestionować zasadność czy wysokość mandatu, czyli mamy prawo nie przyjąć mandatu, albo ubiegać się o jego obniżenie. Wówczas sprawa zostanie skierowana automatycznie do sądu w celu rozwiązania jej. Sąd i powinien przeprowadzić postępowanie, nieistotne jest stanowisko kierowcy w tym względzie. Jednym z uprawnień jest także możliwość żądania nagrań zarejestrowanych przez funkcjonariuszy, a także zapoznania się z wynikami naszego pomiaru prędkości. Warto pamiętać także, że podczas kontroli drogowej, mamy uprawnienie do żądania powtórnego wykonania badania wykrywającego obecność alkoholu lub narkotyków, wówczas gdy badanie wykazało obecność którejś z tych substancji. W kwestii pomiaru możemy również ubiegać się o kopię dokumentu legalizacyjnego sprzętu, którym wykonano pomiar, a na podstawie których nas zatrzymano. Oprócz przedstawionych powyżej uprawnień, warto pamiętać, iż:
- możemy odmówić składania wyjaśnień,
- mamy prawo nie zgadzać się ze zdaniem funkcjonariusza,
- możemy nagrywać przebieg kontroli drogowej poprzez rejestrację obrazu i dźwięku,
- później możemy publikować takie nagrania i nie potrzebujemy do tego zgody funkcjonariuszy.
Zawsze warto mieć na uwadze, że obowiązują nas nie tylko liczne obowiązki kierowców, ale także posiadamy szereg uprawnień na które możemy powoływać się np. podczas kontroli drogowej.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Nie pamiętam takich informacji ze szkolenia dla kierowców (robiłam prawo jazdy niedawno), a uważam, że zdecydowanie każdy powinien się już wtedy tego dowiedzieć.