Płać i płacz lub ocieplaj – jak trwale obniżyć koszty ogrzewania?

jak trwale obniżyć koszty ogrzewania?

Chcesz trwale obniżyć koszty ogrzewania bez przykręcania kaloryferów? Zainwestuj w skuteczną izolację budynku! Jedną z najlepszych tehnologii dostępnych na rynku jest piana poliuretanowa – dowiedz się o niej więcej.

Koszty ogrzewania regularnie wzrastają. Chcesz je trwale ograniczyć? Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest… skuteczna izolacja termiczna budynku!

W Polsce jesteśmy obecnie świadkami termomodernizacyjnej rewolucji. Tysiące starych budynków mieszkalnych, które nie posiadały odpowiedniego zabezpieczenia izolacyjnego poddawane są ociepleniu. Skąd tak duże zainteresowanie izolacją w ostatnich latach?

Powodów jest kilka, a główne z nich, to:

  • zwiększona liczba dotacji do termomodernizacji budynków,
  • coraz większy nacisk ze strony UE na zwiększenie efektywności energetycznej,
  • rosnące ceny ogrzewania.

To połączenie kilku aspektów coraz skuteczniej zachęciło Polaków do wykonania prac termomodernizacyjnych w swoich budynkach.

Dlaczego izolacja termiczna budynków ma tak istotny wpływ na koszty ogrzewania?

Wynika to z podstaw fizyki. Każdy budynek posiada własną wartość parametru zapotrzebowania energetycznego. Jest to liczone w kWh/m2/rok. Jeżeli budynek posiada zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 100 kWh/m2/rok i łączną powierzchnię grzewczą 100 m2, to łączne zapotrzebowanie energetyczne tego budynku to 10 000 kWh/m2/rok.

Ta informacja pozwala nam określić jak dużo energii musimy „wprowadzić” do budynku, by go skutecznie ogrzać. Następnie, możemy określić jaki będzie koszt ogrzewania takiego budynku w zależności od tego jak efektywny system grzewczy posiadamy w danym budynku.

Jak więc na bazie tych informacji zmniejszyć koszty ogrzewania?

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?
Źródło: https://izolacjapianka.pl/

Kluczowe jest zmniejszenie parametru zapotrzebowania energetycznego. Jeżeli słabo ocieplony dom będzie posiadał zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 100 kWh/m2/rok, to przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji pozwoli ten parametr ograniczyć.

Przyjmuje się, że domy energooszczędne potrzebują ok. 45 kWh/m2/rok. Porównajmy więc dwa przypadki domu o powierzchni 100 m2, gdzie jeden posiada zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 100 kWh/m2/rok, a drugi (ocieplony) 45 kWh/m2/rok.

W pierwszym przypadku, jak już wcześniej policzyliśmy, będziemy potrzebować 10 000 kWh w ciągu roku w celu ogrzewania. Zakładając koszt energii na poziomie 0,80 zł/kWh, daje to 8000 zł kosztów ogrzewania rocznie.

W przypadku ocieplonego domu, zapotrzebowanie energetyczne wyniesie 4500 kWh/m2/rok. Daje to 3600 zł. Różnica to aż 4400 zł rocznie! Pokazuje to jak wielką skalę oszczędności możemy osiągnąć przy odpowiednim poziomie zastosowania izolacji budynku.

Od czego zacząć?

izolacja termiczna budynków ma tak istotny wpływ na koszty ogrzewania
Źródło: https://izolacjapianka.pl/

Najlepiej rozpocząć cały proces od wykonania audytu energetycznego. To pozwoli określić punkt wyjścia. Następnie warto wybrać odpowiednią technologię izolacji. Najpopularniejsze, to te z wykorzystaniem wełny mineralnej i styropianu, ale coraz większą popularność zdobywają również izolacje z wykorzystaniem piany poliuretanowej.

Obecnie w Polsce możesz pozyskać wiele różnych dotacji, które pozwolą Ci zmniejszyć koszty związane z przeprowadzeniem termomodernizacji budynku. Warto zapoznać się między innymi z dotacją Czyste Powietrze, która w kompleksowy sposób wspiera inwestorów.

Inwestycja w termomodernizacje to obecnie jeden z najlepszych sposobów ulokowania kapitału. Biorąc pod uwagę szereg dostępnych dotacji oraz rosnące koszty ogrzewania, stopa zwrotu w porównaniu z tradycyjnymi formami lokowania oszczędności jest bezkonkurencyjna.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

0 0 votes
Ocena artykułu:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments