Praca agenta ubezpieczeniowego – jak wygląda naprawdę?

Praca agenta ubezpieczeniowego - jak wygląda naprawdę?

Profesja agenta ubezpieczeniowego od lat cieszy się dużą popularnością. Tym, co motywuje tak dużo osób do podjęcia pracy w charakterze agenta ubezpieczeniowego, są wysokie zarobki, niezależność oraz indywidualna organizacja pracy. Agenci ubezpieczeniowi mogą samodzielnie dysponować własnym czasem, a wysokość ich dochodów w głównej mierze uzależniona jest od nakładu pracy. Dodatkowo, nie musi to być jedyna praca jaką wykonujemy. Wielu agentów ubezpieczeniowych wykonuje swoje obowiązki po godzinach, co pozwala im powiększyć domowy budżet. W poniższym artykule omawiamy, jak zostać agentem ubezpieczeniowym.

Jakie warunki trzeba spełnić, by wykonywać zawód agenta ubezpieczeniowego?

Zgodnie z ustawą z 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym, do warunków, które muszą spełniać osoby zainteresowane podjęciem pracy w charakterze agenta ubezpieczeniowego zaliczamy:

  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • posiadanie wykształcenia średniego,
  • udzielenie rękojmi należytego wykonywania czynności agencyjnych,
  • brak prawomocnych wyroków za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, wiarygodności dokumentów, mieniu, wymiarowi sprawiedliwości, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz obrotowi gospodarczemu oraz za przestępstwa skarbowe,
  • zdanie egzaminu.

Każdy kandydat na agenta ubezpieczeniowego musi przejść przez 5 etapów szkoleń, pozwoleń oraz egzaminów. Zdobycie wszechstronnej wiedzy na temat uwarunkowań rynku ubezpieczeń pełni niezwykle istotną rolę.

Jak wygląda ścieżka kariery agenta ubezpieczeniowego?

Wiele osób kończy swoją karierę agenta ubezpieczeniowego po upływie kilku miesięcy. Jest to związane z tym, że osoby wykonujące omawianą profesję muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje oraz bardzo mocno angażować się w pozyskiwanie kolejnych klientów. Istotną rolę pełni też znajomość prawa oraz Ogólnych Warunków Umów poszczególnych polis.

Dodatkowo, gdy podejmujemy pracę w jednym z towarzystw w charakterze agenta wyłącznego, powinniśmy także orientować się w zakresie oferty proponowanej przez konkurencję. Ze sprzedaży ubezpieczeń można zarobić naprawdę spore pieniądze, jednak trzeba być odpowiednio zmotywowanym oraz odpornym na przejściowe niepowodzenia.

Zarobki agenta ubezpieczeniowego

Wynagrodzenia agentów ubezpieczeniowych uzależnione są od wielu czynników. Należy wskazać, że to od osób wykonujących ten zawód zależy, kiedy i ile pracują, a to z kolei decyduje o wysokości pensji. W takim razie ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Podstawowym wskaźnikiem wpływającym na zarobki agentów jest prowizja wypłacana od każdej sfinalizowanej umowy zakupu ubezpieczenia. Agenci ubezpieczeniowi mają także możliwość zdobywania premii sprzedażowych bądź wynikających ze spełnienia określonych warunków, np. w zakresie jakości obsługi klienta.

Jakie są zadania agentów ubezpieczeniowych?

Do podstawowych zadań agentów ubezpieczeniowych zalicza się:

  • utrzymywanie kontaktu z klientami – zarówno bezpośrednio jak i w formie zdalnej,
  • oferowanie polis dostosowanych do potrzeb i oczekiwań klientów,
  • negocjowanie warunków i podpisywanie umów,
  • rozliczanie polis,
  • kontakt z firmą ubezpieczeniową,
  • branie udziału w kursach i szkoleniach.

Więcej o branży ubezpieczeniowej i kariery agenta ubezpieczeniowego znajdziesz na dedykowanym portalu multikalkulator.pl

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

0 0 votes
Ocena artykułu:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments