Trendy w architekturze na 2023 rok

Trendy w architekturze na 2023 rok

Kierunki w rozwoju architektury to przede wszystkim odpowiedź na wydarzenia, które miały znaczenie w ostatnich latach. Coraz większa świadomość ekologiczna, rozwój nowych technologii czy nawet pandemia mają wpływ na kształt naszych przyszłych domów. Eksperci firmy GALECO podpowiadają, którym trendom warto szczególnie się przyjrzeć.

Zrównoważony rozwój i zwrot ku naturze

Wiele nowych budynków w dalszym ciągu będzie projektowanych w myśl zrównoważonego rozwoju, co oznacza nie tylko wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, ale również zastosowanie rozwiązań, które spowodują, że powstałe budynki będą zeroenergetyczne. Firma GALECO podąża za tym trendem stosując w swoich produktach takich jak GALECO STAL, GALECO STALi system Galeco BEZOKAPOWY skandynawską stal GreenCoat®. Powlekane organicznie stale GreenCoat® stoją na czele ekologicznych trendów budowlanych na świecie, ponieważ wykorzystują w powłoce znaczne ilości szwedzkiego oleju rzepakowego zamiast związków kopalnych. Dzięki ich przewadze nad tradycyjnymi materiałami jak cynk czy aluminium, możliwe jest tworzenie budynków o zmniejszonym wpływie na środowisko.

Istotnym aspektem jest również zintegrowanie nowych budynków z naturą. Coraz większa liczba architektów i inwestorów decyduje się np. na instalację dachów zielonych, które zapewniają naturalną izolację termiczną i akustyczną oraz poprawiają jakość powietrza w miejscu zamieszkania. Miliony lat istnienia rozwijającej przyrody oraz zachodzących w niej zmian powinny być dla pokoleń nauką oraz źródłem do czerpania wiedzy na temat najlepszych rozwiązań. W dłuższej perspektywie czasu synergia wynikająca z ekorozwoju z pewnością przełoży się na optymalną efektywność m.in w ekobudownictwie.

domekgalecobezokapowy1

Inteligentne technologie

Ważną rolę w tym trendzie odgrywa tzw. automatyka budynkowa. Polega ona na zintegrowaniu i zarządzaniu różnymi systemami i urządzeniami w budynku, takimi jak np. oświetlenie czy dostęp do budynku, w celu uzyskania wysokiego poziomu wygody i efektywności energetycznej. Dzięki automatyce możliwe jest nie tylko łatwe kontrolowanie tych systemów z jednego miejsca, ale również wygodne nim zarządzanie.

Automatyka budynkowa tzw. Smart Home jest coraz bardziej popularna i przez wielu uważana za przyszłość budownictwa. Inteligentne technologie przyczyniają się również do zmian w zakresie produkcji oraz montażu systemów rynnowych, które ewoluują z każdym rokiem. Inteligentna i innowacyjna produkcja pozwala nie tylko na zwiększenie wydajności zakładu produkcyjnego, ale również na podniesienie jakości samych produktów.

galecostal2-img02jesienv2

Minimalistyczny  design

Nowoczesne domy to nie tylko automatyka, ale również ich nowoczesny, minimalistyczny wygląd. Taki design sprawia, że do projektowania dachów oraz systemów rynnowych stosuje się proste linie. W dziedzinie systemów rynnowych nadal istotne będą więc nowoczesne rynny o prostokątnym kształcie oraz rynny tzw. ukryte, zapewniające najwyższą estetykę budynku. Idealnie w ten trend wpisuje się system GALECO BEZOKAPOWY. Jest on w pełni dopasowany do nowoczesnych budynków, które nie mają wysunięcia w okapie, zaś zabudowany w warstwie termoizolacyjnej pion spustowy sprawia, że bryła bydynku pozostaje spójna. System ten rozwija tradycyjne podejście do rynien w rozwiązanie dedykowane do najśmielszych projektów współczesnych architektów. Jest on nie tylko nowoczesny, ale i bezpieczny.

Design adaptacyjny

Projektowanie adaptacyjne to kolejny z ważnych trendów. Pozwala ono na dostosowanie budynku do zmieniających się potrzeb i preferencji jego użytkowników. W przeciwieństwie do tradycyjnego projektowania, gdzie budynek jest zaprojektowany w określony sposób i pozostaje taki sam przez wiele lat, design adaptacyjny pozwala na elastyczne dostosowywanie układu pomieszczeń, funkcji i wyposażenia w zależności od potrzeb. W praktyce design adaptacyjny może oznaczać stosowanie elastycznych ścian, łatwo demontowalnych elementów wyposażenia, a także wykorzystywanie inteligentnych systemów automatyki budynkowej, które umożliwiają łatwą zmianę funkcji pomieszczeń i układu budynku.

galeco-kv-stal

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

0 0 votes
Ocena artykułu:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments