Wiecznie kolorowa całoroczna rabata kwiatowa w naszym ogrodzie

Wiecznie kolorowa rabata całoroczna w naszym ogrodzie - co musimy zrobić? Jak zacząć?

Ogród to namiastka natury, do której ostatnio ludzie z powrotem chcą wrócić. Dosyć już jest tego zgiełku, gonitwy. Ludzie potrzebują relaksu, odpoczynku, odprężenia. Znajdą to wszystko w swoim ogrodzie, zaprojektowanym, własnoręcznie przygotowanym, zaaranżowanym, takim małym bajkowym skrawku własnego świata. Jednym z elementów ogrodu będą rabaty kwiatowe. Żeby stworzyć sobie odpowiednie miejsce do relaksu, trzeba wszystko odpowiednio rozplanować.

Plan

By rabaty kwiatowe były w odpowiedni sposób zaaranżowane, musimy przygotować stosowny plan działania. Najpierw należy rozrysować szkic rabaty, jaką  chcielibyśmy mieć. Ważny jest również kształt rabaty, która może być różnoraka: prostokątna, okrągła, a nawet mająca nieregularne linie. Trzeba jeszcze określić, czy ma to być rabata sezonowa czy całoroczna. Jeżeli jest już przygotowany plan, warto dobrze przemyśleć miejsce w ogrodzie. Może to być teren przy ogrodzeniu, przy ścianie domu, albo w samym środku, w centralnym miejscu w ogrodzie. Wielkość rabaty kwiatowej jest uzależniona od wielkości ogrodu i własnych sił, które możemy poświęcić na prace.

Przygotowanie

Następną czynnością jest przygotowanie odpowiedniej gleby pod rabatę. Usuwamy chwasty, przekopujemy ziemię w tym miejscu, a także nawozimy obornikiem lub kompostem. Najlepiej wykonać tę pracę jesienią, a dokładniej we wrześniu lub wiosną, w marcu, kwietniu. Potem przy pomocy białego piasku zaznaczamy zarysy przewidywanej rabaty lub wykorzystujemy do tego rozciągnięte sznurki.

Kompozycje roślin

Ważna jest dla nas wiedza na temat zasad odpowiedniej kompozycji kwiatów. Logicznym jest, że najwyższe kwiaty sadzimy z tylu, średniej wielkości umieszczamy w środku, a najmniejsze muszą być z przodu, by były widoczne. Rośliny, które sadzimy powinny mieć co najmniej podobne wymagania w kwestii gleby i światła. Trzeba również zwracać uwagę na to, by kwiaty miały podobną fazę wzrostu i się nie „przekrzykiwały” rosnąc. Łatwiej jest nam stworzyć rabatę sezonową. Jeśli chcemy zaprojektować i wykonać rabatę całoroczną, musimy odpowiednio dopasować gatunki kwiatów lub starać się tych gatunków posadzić niewiele. To jednak nie znaczy, że jest to niemożliwe. Atutem takiego rodzaju rabat jest jej piękno przez cały rok, a zróżnicowanie kwiatów pod względem barw, wielkości i czasu kwitnienia powoduje, że rabata taka staje się wyjątkowa i różnorodna. Do kompozycji wykorzystać można krzewy, np. berberys, tawułę japońską, sosnę górska w połączeniu z bukszpanem, z którego można z powodzeniem formować różne kształty. Wokół wymienionych krzewów można pokusić się o zasadzenie lawendy, krwawnika, a uwieńczeniem będą ozdobne trawy, których gatunków nie sposób zliczyć. Inna kompozycja rabaty może składać się z ostnicy cieniutkiej i czyśćca wełnistego. Następnie dokładamy jeżówkę pospolitą i dalię ogrodową, a przed nimi pięknie będą się komponować piwonie i złocienie, a najniższe partie w rabacie mogą się składać z goździków kropkowanych, astra krzaczastego i zawciąga nadmorskiego. Trudno dobierać za kogoś kwiaty i tworzyć dywany kwiatowe. Każdy właściciel chciałby mieć swój niepowtarzalny ogród, tak wiec ostatecznie sam podejmie decyzję o formie kompozycji  kwiatów na swojej rabacie.

Paleta barw

Można zasugerować, że kolorystycznie warto sięgnąć po koło barw. Skupiamy się na kolorach głównych i ich pochodnych. Można wykorzystać barwy ciepłe lub zimne. Mamy również możliwość pokusić się o ciemniejszą lub też jaśniejszą kolorystykę roślin. Jeśli chcemy zachować harmonię i ciszę w kolorach wybieramy jedną barwę o różnych odcieniach. Żeby jednak nie było zbyt jednostajnie i monotonnie, trzeba pamiętać o wsadzeniu różnych gatunków roślin. Ważną zasadą projektowania rabaty całorocznej jest wybór roślin różnie kwitnących. Gwarantuje nam to piękny, barwny obraz rabaty przez cały rok.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

5 1 vote
Ocena artykułu:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
Basia
2 lat temu

Projektując swoją całoroczną rabatę skontaktowałam się ze specjalistą z okolicy, który prowadzi szkółkę roślin. Wszelkie wątpliwości udało się w ten sposób rozwiać i teraz cieszę się piękną rabatą! Polecam taki wysiłek każdemu, wygląda wspaniale. 🙂