Wypowiedzenie umowy OC w 2022 – Jak to zrobić?

Wypowiedzenie umowy OC

Kiedy chcemy zrezygnować z dotychczasowej ochrony OC, powinniśmy pamiętać, że sam fakt podpisania nowej umowy nie wystarczy. Należy skutecznie zerwać dotychczasową umowę Często nie jest to łatwe, trzeba pamiętać o różnych kwestiach, by uniknąć późniejszych niepotrzebnych kłopotów.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy OC?

Powinniśmy pamiętać, że wypowiedzenie takie musi mieć zawsze formę pisemną. Informacje jakie musimy tam zawrzeć to:

  • data i miejsce,
  • nasze dane osobowe takie jak imię, nazwisko oraz adres zamieszkania,
  • numer rejestracyjny wraz z określeniem marki pojazdu,
  • nazwa i dane adresowe firmy ubezpieczeniowej,
  • numer polisy OC,
  • podstawa prawna na jakiej opieramy nasze wypowiedzenie umowy.

Ponadto taki dokument podpisujemy osobiście i w takiej formie doręczamy go do naszego obecnego ubezpieczyciela, z którego chcemy zrezygnować. Jeśli napotkamy problemy ze skonstruowaniem takiej umowy, z łatwością znajdziemy takie gotowe wzory na wielu stronach internetowych. Warto także zorientować się, czy nasz ubezpieczyciel udostępnia taki wzór na swojej stronie. Ważne jest, by zawrzeć w niej dane przedstawione powyżej, to wymagania konieczne.

Sposób wysłania wypowiedzenia umowy OC

Wiemy już jak prawidłowo napisać wypowiedzenie umowy OC, należy jeszcze odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób wysłać taki dokument, jakie formy są dopuszczalne i polecane? Oczywiście, możemy doręczyć go osobiście. Jednakże istnieją inne dopuszczalne formy wykonania tego. Po pierwsze możemy skorzystać w tym celu z usług operatora pocztowego. Wtedy powinniśmy pamiętać o terminach wymaganych przez ubezpieczyciela – w tym przypadku znaczenie ma data stempla pocztowego. Oprócz tego klasycznego sposobu, możemy to zrobić także przez Internet. W tym celu wchodzimy na stronę internetową naszego ubezpieczyciela i posiłkujemy się podanym tam kontaktowym adresem email. Ewentualnie logujemy się jako klient i wysyłamy bezpośrednio wypowiedzenie umowy OC przez wiadomość. Takie formy doręczenia wypowiedzenia OC są powszechnie dopuszczalne i akceptowalne przez ubezpieczycieli.

Terminy, o których musimy pamiętać wypowiadając umowę OC

Istnieje kilka różnych sytuacji, w których możemy zrezygnować z obecnego OC. W każdej z nich schemat postępowania jest nieco inny. Warto dowiedzieć się jak postępować, by uniknąć problemów. Jeśli posiadamy polisę zawartą na okres 12 miesięcy i nie chcemy jej przedłużać, powinniśmy złożyć wypowiedzenie nie później niż na jeden dzień przed upływem tego okresu, czyli 12 miesięcy. Podkreślić należy, że jeśli dzień ten wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, wypowiedzenie powinniśmy złożyć w najbliższy dzień roboczy. Jeśli nie przypilnowaliśmy tego terminu, polisa została automatycznie odnowiona, my zawarliśmy nową umowę OC, wówczas wciąż możemy zrezygnować z tej pierwszej. Taka sytuacja nazywana jest podwójnym OC. Powinniśmy pamiętać, iż w tym przypadku nie zobowiązuje nas to do opłacania podwójnego ubezpieczenia. Musimy wypowiedzieć umowę z poprzednim ubezpieczycielem powołując się na art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, dodatkowo nie powinniśmy zwlekać ze zrobieniem tego, ponieważ ubezpieczyciele mogą naliczać dodatkowe opłaty za ten czas.

Jeśli zawarliśmy taką umowę na odległość, czyli przy użyciu telefonu czy Internetu, możemy odstąpić od niej w terminie 30 dni od dnia, w którym otrzymaliśmy wiadomość potwierdzającą zawarcie umowy. Z kolei w przypadku zakupu samochodu używanego, z wciąż obowiązującym OC, możemy wypowiedzieć taką umowę OC w każdym momencie. Warto pamiętać, że w tym przypadku umowa taka wygasa z końcem okresu obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.

Stosując się do powyższych wskazówek, unikniemy niepotrzebnych problemów i dodatkowych opłat. Warto pamiętać o obowiązujących nas terminach, o odpowiedniej formie wypowiedzenia umowy OC, prawidłowym wysłaniu go.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

3 2 votes
Ocena artykułu:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
2 lat temu

Całe szczęście mam swojego agenta ubezpieczeniowego w rodzinie, który ogarnia takie rzeczy za mnie, bo bardzo by mnie te wszystkie terminy stresowały…