Z jakiego materiału powinna być wykonana kabina prysznicowa?
Sklep z kabinami prysznicowymi jest miejscem, w którym znaleźć można ogromny wybór modeli kabin i różnych ich kształtów. Różnią się też tym, z jakiego materiału są wykonane. Warto wybrać dobrze, ponieważ będzie miało to wpływ na późniejsze użytkowanie kabiny. Z jakiego materiały może być wykonana kabina?
Z czego wykonuje się ściany kabiny?
Ściany kabiny składają się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest metalowa konstrukcja, która spaja całość i do której zamocowane są między innymi prowadnice, po których poruszają się drzwi kabiny. Konstrukcja ta może być wykonana z aluminium, albo odpowiednio zabezpieczonej przed korozją stali. To drugie rozwiązanie jest o wiele trwalsze i bardziej polecane, choć kabiny takie są droższe.
Drugim ważnym elementem są same ściany. Wykonuje się je dziś przede wszystkim z materiałów syntetycznych albo szkła. Niezależnie od tego ściany kabiny mogą być całkowicie transparentne (co nie dla każdego jest komfortowe) albo matowe, z wyraźną fakturą. To drugie rozwiązanie jest dodatkowo bardziej praktyczne, ponieważ na takich ścianach słabiej widać zacieki z wody, których raczej nie da się uniknąć. Większość kabin, które oferuje przeciętny Sklep z kabinami prysznicowymi, ma ściany z tworzywa sztucznego. Powodem tego jest przede wszystkim ich niższa cena. Ściany szklane są droższe, ale wizualnie prezentują się zdecydowanie lepiej.
Z czego może być wykonany brodzik?
Kolejnym elementem kabiny prysznicowej jest brodzik. Zbiera się w nim nadmiar wody, która następnie wpada do odpływu. Tak samo, jak ściany kabin brodziki mogą być wykonane z różnych materiałów. W sklepach z kabinami prysznicowymi najczęściej spotyka się brodziki akrylowe. Nie bez powodu – są one po prostu dużo tańsze od pozostałych. Ich wadą jest natomiast stosunkowo niewielka wytrzymałość. Z czasem mogą pojawiać się zarysowania, a nawet drobne pęknięcia, a renowacja takiego brodzika jest znacznie trudniejsza, niż w przypadku konstrukcji emaliowanej.
Drugim popularnym typem są właśnie stalowe brodziki pokryte emalią. Cechuje je przede wszystkim duża wytrzymałość. Emalia pokrywająca brodzik jest rodzajem ceramicznego materiału, który cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i prawie całkowitą niewrażliwością na negatywny wpływ środków chemicznych. Oczywiście nic nie jest trwałe w stu procentach i emalię da się uszkodzić (choć to trudne). Na szczęście łatwo dostępne są specjalne preparaty, które pozwalają uzupełnić ubytki.
A może otwarta kabina bez brodzika?
Rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób, są prysznice bez brodzika, a czasem nawet zupełnie otwarte – bez ścianek. Kluczem jest tu odpowiednio wykonana posadzka z wmurowaną instalacją odpływową. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne – przede wszystkim łatwe w utrzymaniu.
Ciekawą opcją są także prysznice wnękowe. Umieszcza się je we wcześniej wybudowanej wnęce prysznicowej. Mogą (ale nie muszą) być wyposażone w drzwi wejściowe. Często kabiny takie wyposaża się w dodatkowe elementy hydrauliki jak zapewniające ciekawe doznania deszczownice.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.