Zapach stęchlizny z pralki – Jak usunąć brzydki zapach
Stęchlizna to nic innego, jak przykry zapach powstały na skutek powstania i rozwoju chorobotwórczych pleśni i grzybów. Dlaczego z pralki może wydobywać się zapach stęchlizny? Odpowiedź tkwi w sposobie zaprojektowania maszyny. Pralki ładowane od przodu mają wodoszczelne, hermetyczne drzwi, które są zabezpieczone gumową uszczelką.
Ta gumowa uszczelka zatrzymuje wilgoć w maszynie, a także zapewnia idealne zakamarki dla rozwoju pleśni. Powstanie tego rodzaju pleśni i stęchlizna są spowodowane zaniedbaniem czyszczenia maszyny lub niewłaściwym jej użyciem. Pleśń odżywia się wilgocią i pozostałościami detergentu wytwarzanymi przez maszynę. Tylko dlatego, że pralka czyści pranie, nie oznacza to, że czyści się również sama.
Stęchlizna w pralce – sposoby na pozbycie się przykrego zapachu
Detergenty silnie pieniące i płynne zmiękczacze do tkanin pozostawiają po sobie resztki, które sprzyjają rozwojowi niechcianej pleśni. Cykle zimnej wody i łagodne, przyjazne dla środowiska detergenty nie usuwają pozostałości tak bardzo, jak ich nieprzyjazne dla środowiska odpowiedniki. Jeżeli pojawi się stęchlizna w pralce, wysoce prawdopodobne jest, że pojawi się również stęchlizna na ubraniach. Tak więc, aby utrzymać pleśń na dystans, pralki ładowane od przodu (wyposażone w gumową uszczelkę) wymagają nieco więcej konserwacji, niż maszyny ładowane od góry. Mając to na uwadze, poznaj sposoby usunięcia pleśni i zapachu stęchlizny z pralki oraz sposoby na zapobieganie ich powstawania.
- Wyczyść uszczelkę – załóż gumowe rękawiczki, aby chronić dłonie i maskę przeciwpyłową, aby uniknąć wdychania zarodników pleśni. Następnie za pomocą szmatki lub ręcznika dokładnie wyczyść uszczelkę gorącą wodą ze środkiem czyszczącym lub spryskaj specjalistycznym środkiem do usuwania pleśni. Pamiętaj, aby wytrzeć również pod uszczelką i wokół niej.
- Wyczyść dozowniki – wyjmij dozowniki detergentu i dobrze je wyczyść. Jeśli nie uda Ci się wyczyścić całości – wyczyść je najlepiej, jak potrafisz, używając np. szczotki do czyszczenia butelek, aby dokładnie wyczyścić wszystkie szczeliny i zakamarki.
- Wyczyść bęben pralki oraz węże zapewniające dopływ wody – po wyczyszczeniu gumowej uszczelki nadszedł czas, aby oczyścić bęben i węże. Uruchom cykl prania w najwyższej temperaturze z preferowanym środkiem do usuwania pleśni. Spowoduje to wypłukanie wszelkich śladów pleśni i zapachu stęchlizny z bębna pralki i węży.
- Uruchom cykl czyszczenia: Następnie uruchom pusty cykl prania na najdłuższym, najgorętszym ustawieniu wody (lub cykl czyszczenia zbiornika, jeśli go masz). Dodaj jeden z następujących składników bezpośrednio do ego cyklu prania:
- 1 szklanka wybielacza;
- 1 szklanka sody oczyszczone;
- 1/2 szklanki sproszkowanego enzymatycznego detergentu czyszczącego do zmywarek.
- Powtórz cykl czyszczenia: Jeśli problem nie ustąpi, powtórz cykl czyszczenia i rozważ wypróbowanie innego dodatku. Usunięcie przykrego zapachu może zająć kilka cykli.
- Profesjonalna pomoc: jeśli wypróbowałeś wszystkie sposoby czyszczenia swojej pralki ładowanej od przodu i zapach nadal się utrzymuje, może to oznaczać, że pleśń pojawiła się za bębnem pralki lub w zatkanym odpływie lub filtrze. W takim przypadku warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.
Jak zapobiegać rozwojowi pleśni w pralce?
Aby zapobiegać problemu jakim jest pleśń i stęchlizna w pralce (a tym samym stęchlizna na ubraniach) przede wszystkim należy używać detergentu, który nie pozostawia po sobie zbyt wiele mydlin, ponieważ sprzyjają one rozwojowi pleśni. Z tego samego powodu używaj tylko zalecanej ilości detergentu. Po każdym praniu należy pozostawić otwarte drzwi, aby wilgoć z wnętrza pralki mogła się ulotnić. Takie postępowanie zapobiega tworzeniu się wilgotnego środowiska, w którym może rozwijać się pleśń. Wyjmij mokre ubrania z bębna pralki natychmiast po praniu. Regularnie przecieraj uszczelkę drzwi środkiem do czyszczenia pleśni. Rób to przynajmniej raz w tygodniu, aby usunąć wilgoć i pozostałości detergentu, które sprzyjają rozwojowi pleśni. Użyj osuszacza, jeżeli pomieszczenie, w którym znajduje się pralka, jest wilgotne. Wilgoć znajdująca się w otoczeniu pralki również może przyczyniać się do powstawania pleśni w środku, więc jeżeli na pewno problem we wnętrzu pralki został wykluczony – ustaw osuszacz w pomieszczeniu.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Po tym, jak w poprzedniej pralce musiałam się zmagać ze stęchlizną, teraz jestem już mądrzejsza i raz na jakiś czas, profilaktycznie, przeprowadzam taki proces czyszczenia!
Ja używam raz na jakiś czas płynu do czyszczenia pralki i problem z głowy.