Złącza wtykowe wykorzystywane w pneumatyce
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
W tym artykule omówiono, czym jest złącze wtykowe. W tekście znajdą Państwo informacje o rodzajach złączy wtykowych dostępnych w naszym asortymencie. Jeśli zastanawiasz się, gdzie znajdą zastosowanie i czy rzeczywiście są dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, koniecznie zapoznaj się z cechami i funkcjami takich elementów.
Połączenie wykonuje się poprzez wciśnięcie węża w otwór w pierścieniu, co powoduje uwolnienie złączki do końca. W rezultacie jej szczęki zaciskają się na obwodzie. Z tego powodu należy pamiętać o odpowiednim doborze przewodów pneumatycznych – uwzględniając również ich sztywność (ponieważ nie mogą się ugiąć pod naciskiem płytki). Jeśli użytkownik chce wyjąć złącze pneumatyczne, musi wcisnąć pierścień zwalniający do wewnątrz – tak, aby mógł go łatwo wyciągnąć.
Rozróżniamy gwint lewy i prawy, a także połączenia zewnętrzne i wewnętrzne. Ze względu na kształt profilu gwintu możemy spotkać gwinty trójkątne, kołowe, calowe, metryczne, rurkowe, asymetryczne i symetryczne trapezowe.
Złącza wtykowe stosowane w pneumatyce
Złącza wtykowe należą do dużej klasy złączy służących do łączenia węży w urządzeniach pneumatycznych. Wykonane są z tworzywa sztucznego, stosunkowo tanie, a co najważniejsze łatwe w montażu i późniejszym użytkowaniu, a ponadto mogą być używane wielokrotnie. Dowiedz się, jak działają złączki pneumatyczne. Poznaj ich rodzaje i najważniejsze zalety.
Złączki pneumatyczne to części służące do łączenia rur, rur i odcinków węży w układzie pneumatycznym. Złączki pneumatyczne mają na ogół lepsze uszczelnienie i mniejsze wymagania dotyczące ciśnienia niż złączki hydrauliczne. Są powszechnie stosowane w pneumatycznych systemach sterowania logicznego, a ich wydajność ma ogromny wpływ na płynność procesów w wielu gałęziach przemysłu.
Złącza wtykowe łączą różne elementy układu pneumatycznego. Sprzęg pneumatyczny to dowolny rodzaj połączenia, który służy do łączenia elementów lub urządzeń w szczelnych i ciśnieniowych systemach suchego powietrza. Systemy i komponenty złączne są obecnie stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu i zastosowaniach, od konstrukcji, linii montażowych i produkcyjnych po różnorodne maszyny przemysłowe, narzędzia ręczne i wyposażenie stołów.
Narzędzia i techniki instalowania złączy wtykowych
Połączenie wymaga dwóch elementów: szybkozłącza i króćca szybkozłącza. Pozwala to na płynny przepływ sprężonego powietrza. Elementy takie jak szybkozłącza i nyple dostępne są w różnych wersjach: wersja z wężem, wersja z gwintem zewnętrznym, wersja z gwintem wewnętrznym oraz wersja z kalibrowanym gwintem peszlowym.
Klasyczny zawór z łożyskiem kulkowym byłby dobrym wyborem do zastosowań z ciągłym obrotem. Możesz wybrać zespoły z jednym lub dwoma łożyskami kulkowymi. Pierwsze rozwiązanie jest odpowiednie dla 500 obr./min, drugie rozwiązanie do 500 obr./min. 1500 obr./min.
Złącze wtykowe montuje się bardzo prosto i intuicyjnie. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, aby nie spowodować samoczynnego odłączenia się kabla od złącza wtykowego. Po pierwsze, musimy użyć kabli zatwierdzonych przez producenta złącza. Takie informacje można znaleźć w arkuszu danych. Węże kalibrowane, czyli węże o ściśle określonej średnicy, do połączeń wtykowych. Dzięki temu system jest szczelny i gwarantuje sprawne działanie. Brak kalibracji ma bardzo duże prawdopodobieństwo późniejszej awarii. Węże kalibracyjne dostępne są w różnych wersjach materiałowych. Przewody poliuretanowe są najczęściej stosowane głównie ze względu na ich elastyczność i brak efektu pamięci (przewód nie pozostawia śladów załamań przy zginaniu). Mniej popularne są rury poliamidowe i polietylenowe. Węże kalibracyjne są dostępne w różnych kolorach, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność systemu i wszechstronność zastosowań.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.