Złomowanie samej karoserii auta. Czy można to zrobić?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Z jakiegoś powodu może stać się tak, że posiadamy niekompletne auto. Czy sama karoseria do złomowania wpisuje się w definicję niekompletnego samochodu? Z pewnością! Czy więc można zezłomować jedynie samą karoserię? Sprawdźmy.
Karoseria pojazdu do zezłomowania
Należy wiedzieć, iż każdy pojazd, którego rzeczywista masa własna odbiega od tej zawartej w Dowodzie Rejestracyjnym o wartość mniejszą niż 90% zostanie uznany za niekompletny. Tak więc gdy do złomowania pozostanie jedynie sama karoseria, możemy być pewni, że w ten właśnie sposób zostanie sklasyfikowany nasz samochód.
Nie stoi to jednak na przeszkodzie do jego zezłomowania. Każda legalna stacja demontażu pojazdów ma bowiem obowiązek przyjąć od nas wrak – nawet w przypadku samej karoserii. Można bez problemu zezłomować samochód niekompletny, ale jego cena będzie odpowiednio niższa.
Rożne stacje kasacji mają swoje własne cenniki, z reguły przyjmowana jest dodatkowa opłata za każdy brakujący kilogram (ponad wartość 90% masy własnej). Ostatecznie, wycena auta, z którego została tylko sama karoseria będzie zatem odpowiednio niższa.
Jak to wygląda w praktyce?
Z praktycznego punktu widzenia, proces złomowania samej karoserii samochodowej jest w dużej mierze tożsamy ze zwykłym złomowaniem auta. Dobrą praktyką jest to, by kasacja pojazdu została rozpoczęta od kontaktu z firmą złomującą samochody. Wybierzmy fachowców zlokalizowanych w naszej najbliższej okolicy i to do nich zwróćmy się z zapytaniem o szczegóły warunków demontażu.
Być może złomowanie samej karoserii nie będzie jedynym pytaniem, które nas interesuje. Osoby mające do zezłomowania pojazd często pytają również o możliwość zdemontowania z samochodu jakiś jego drobnych elementów – np. lusterka, klosza lampy itd.
Aby rozwiać swoje wątpliwości w tym temacie: śmiało zwróćmy się do personelu firmy świadczącej usługi złomowania pojazdów! Często pracownicy szrotu są doskonale przeszkoleni w obsłudze klienta, zazwyczaj chętnie i bez problemu odpowiadają klientom na nurtujące je pytania. Dzięki temu dostaniemy odpowiedź z pierwszej ręki, nawet na tematy, które pozornie są dosyć dwuznaczne.
Dokumenty samochodu i inne informacje
Bez względu czy mamy do zezłomowania zwykły pojazd, samą karoserię, czy też niekompletne auto – do złomowania będą wymagane pewne dokumenty. Chodzi tutaj przede wszystkim o komplet papierów związanych z pojazdem. Oddając auto na złom zabierzmy więc ze sobą Dowód Rejestracyjny, Kartę Pojazdu, Tablice Rejestracyjne oraz nie zapomnijmy dokumentu tożsamości, którym wylegitymujemy się przed pracownikiem złomowiska (by potwierdzić dane osobowe).
Istotną kwestią jest także wyrejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji. Mamy na to aż 30 dni od przeprowadzenia demontażu. Obowiązku tego należy dopełnić składając odpowiedni wniosek. By móc go złożyć zabierzmy ze sobą te same dokumenty, które były potrzebne do złomowania, weźmy też dokument potwierdzający złomowanie – zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu. Ostatnim czego będziemy potrzebować to jeszcze kwit płatności za ubezpieczenie OC – ważny na dzień oddania auta do recyklingu.
Więcej informacji o złomowaniu samej karoserii oraz o tym jak wyrejestrować pojazd dostępne jest na stronie auto-złomu: https://auto-zlom.blogi.pl/wpis,czy-jest-mozliwe-zlomowanie-samej-karoserii-.html
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Kiedyś też chodził mi po głowie demontaż samej karoserii i samodzielna rozbiórka na części. Jednak bez odpowiedniego zaplecza może się okazać to niezbyt opłacalne.