Bezsenność w ciąży a problemy ze snem
Okres ciąży u kobiety charakteryzuje się głębokimi zmianami zachodzącymi w jej organizmie. Jedną z nich jest pojawienie się stanu bezsenności, który nasila się wraz z rozwojem płodu i zmianami hormonalnymi. Podczas pierwszych miesięcy ciąży kobieta zwykle albo jest nadaktywna, albo potrzebuje snu również w dzień. Z czasem potrzeba snu w dzień się stabilizuje, ale często zaczyna dokuczać jej bezsenność nocy. Im częściej tym jest ona bardziej nasilona.
Wszystkie strony bezsenności
Przyczyny bezsenności zostały podzielone na dwie grupy: zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Podział ten dotyczy wszystkich osób cierpiących na tę przypadłość i odnosi się również do kobiet będących w ciąży, poszerza się tylko spectrum przyczyn. W okresie ciąży bezsenność pojawia się zwykle w trzecim trymestrze, gdy płód staje się bardziej aktywny a jego koegzystencja z organizmem przyszłej matki coraz bardziej wymagająca.
Bezsenność zewnątrzpochodna opiera się na fizycznych przyczynach, w tym fizycznej egzystencji płodu. Przyszłej mamie może doskwierać:
- powiększający się brzuch utrudniający znalezienie na materacu wygodnej pozycji
- ruchy dziecka powodujące miejscową bolesność, częściej w nocy niż w dzień, gdy płód dostosowuje się do aktywność przyszłej mamy
- ucisk macicy na przeponę powodujący spłycenie oddechu i dług tlenowy
- częste wypady do łazienki w celu oddania moczu, powoduje je bezpośrednio ucisk macicy na pęcherz moczowy
- skurcze mięśni nóg, wynikające często z nadmiernej wagi albo wahnięć w dostawie mikroelementów
Bezsenność wewnątrzpochodna spowodowana jest przede wszystkim zaburzeniami psychiczno-emocjonalnymi. Wszelkimi przyczynami, które tkwią głęboko w umyśle kobiety. U ich podstaw może leżeć nerwica czy depresja, które nasilają się lub wręcz tworzą na gruncie zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Huśtawka emocjonalna, która dotyka kobietę w ciąży mocno wpływa na jej komfort i oczywiście sen. To przede wszystkim transmisja myśli na każdy temat związany z dzieckiem: samym porodem, zdrowiem, przyszłości wspólnej egzystencji. Trudno byłoby znaleźć kobietę, która nie obawiałaby się porodu, a na pewno nie byłaby to pierworódka. Im bliżej terminu tym obawy się nasilają wpływając tym samym na higienę snu.
Jak sobie radzić z bezsennością w okresie ciąży?
Kłopoty ze snem wpływają negatywnie na każdy organizm, tym bardziej kobiety w ciąży. Im bardziej się nasilają, tym większy towarzyszy im stres. To swoiste koło zamknięte. Trzeba zrobić wszystko, by je przerwać i powrócić do optymalnego podziału doby. W pierwszej kolejności powinno się zdefiniować wszystkie przyczyny bezsenności. Najprościej zacząć od tych zewnętrznych. Być może warto zmienić łózko lub chociaż jego ustawienie w pomieszczeniu, może warto wstawić do pokoju nawilżacz powietrza, zmienić grubość zasłon.
Znacznie gorzej poradzić sobie z przyczynami emocjonalnymi, tu z pewnością potrzebna jest współpraca rodziny, a w skrajnych przypadkach pomoc z zewnątrz. Ostatnią rzeczą jako można poradzić to wspomaganie zasypiania środkami farmakologicznymi, nawet ziołowymi. Kobieta przez cały okres w ciąży jest pod ścisła opieką medyczną. Bezsenność to z pewnością jeden z objawów ciąży, o którym warto porozmawiać z lekarzem. On zaleci ewentualną suplementację, da kilka wskazówek żywieniowych adekwatnych do stanu kobiecego organizmu, wytłumaczy procesy zachodzące w ciele kobiety, które pokażą jej powszechność zjawiska i tym samym możliwie ograniczą strach leżący również u podstaw obawy o zdrowie dziecka u mamy cierpiącej na uporczywą bezsenność.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Moja córka faktycznie dała mi w kość pod względem nieprzespanych nocy. Szczęśliwie u mnie sprawę pomogło rozwiązać odpowiednie nawilżenie pokoju z odrobiną przyjemnego olejku eterycznego.