Jak szybko można zajść w kolejną ciążę po porodzie?
Przyjście na świat nowego członka rodziny jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu rodziców. Świeżo upieczona mama zwykle szybko zapomina o bólu związanym z porodem, a jej serce wypełnia szczęście i radość. Nic w tym dziwnego, w końcu to owoc miłości dwójki ukochanych. Wiele kobiet przez całe życie marzy o dużej rodzinie i gromadce dzieci, a po przyjściu na świat pierwszego potomka, pragnienia te ulegają pewnym modyfikacjom, głównie ze względu na strach i chęć poświęcenia się w 100% maluszkowi. Są również kobiety, które już po miesiącu od rozwiązania, wypytują swoich lekarzy, kiedy po po porodzie można zajść w ciążę.
Ciąża wiąże się z ogromnymi zmianami w organizmie kobiety, w końcu przez 9 miesięcy kobiece ciało przygotowywało się na poród nowego człowieka. Dlatego też, gdy dzidziuś opuścił już brzuch mamy, jej ciało jeszcze przez pewien czas będzie wracało do stanu sprzed ciąży i nie mówimy tutaj tylko o utracie nadprogramowych kilogramów.
Połóg – przede wszystkim przetrwać
Przede wszystkim oczyszczeniu musi ulec kobieca macica, czas ten nazywamy połogiem. Dla niektórych kobiet jest on wręcz mało zauważalny, a dla wielu mam jest bardzo trudnym i bolesnym okresem, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Warto na ten czas odpuścić sobie starania o rodzeństwo dla maluszka i dać sobie przynajmniej kilka miesięcy odpoczynku dla ciała, szczególnie że nocne wstawanie, krótki sen, karmienie piersią nie przyspieszają procesu dochodzenia do siebie. Połóg kalendarzowo powinien trwać 6 tygodni, a po tym czasie należy udać się do swojego lekarza ginekologa na badania kontrolne.
Karmienie piersią, a chęć zajścia w ciążę
Dziecko pozostaje przy kobiecej piersi najczęściej na około 2 lata, a przez pierwsze miesiące/ rok jest to jego jedyna forma pożywienia. Gdy maluch je wyłącznie pokarm mamy, laktacja stanowi środek antykoncepcji sam w sobie. Wszystko przez poziom prolaktyny, która się w tym czasie wytwarza, jej dużej stężenie (a takie jest, gdy mama karmi tylko piersią) „blokuje” możliwość zapłodnienia. Oczywiście, jak w każdym przypadku – to nie jest 100% gwarancja nie zajścia w ciążę. Każdy organizm jest inny, a stosunek bez żadnego zabezpieczenia może skutkować zapłodnieniem. Szczególnie jest to możliwe, jeśli maluch odżywia się również w inny sposób, nie tylko mlekiem matki.
Cesarskie cięcie – czy ułatwia szybsze zajście w ciążę po porodzie?
Absolutnie nie. Jeżeli konieczne było wykonanie cesarskiego cięcia – wymagane jest odczekanie przynajmniej 1 roku przed ponownym staraniem się o dziecko. Jeżeli jednak kobieta zaszła w ciążę przed upływem roku lub niedługo później – najprawdopodobniej czeka ją również cesarskie cięcie przy drugim porodzie. Być może dla wielu kobiet to dobra informacja, jeżeli bardzo obawiają się porodu siłami natury, natomiast takie celowe działanie może przynieść ciału bardzo nieprzyjemne skutki zdrowotne.
Kiedy więc jest najlepszy czas na zajście w ciążę po porodzie?
Zdania na ten temat są mocno podzielone, wielu badaczy i lekarzy może sugerować odstęp miedzy 12 a 18 miesiącami. Warto jednak w tym przypadku zaufać oficjalnym rekomendacjom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wedle których do ponownego zapłodnienia powinno upłynąć od 18 do 24 miesięcy. Kobieta przede wszystkim powinna czuć siłę fizyczną, jak również psychiczną, aby zdecydować się na kolejne dziecko.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
W moim przypadku między pierwszym a drugim dzieckiem jest niecały rok różnicy. I faktycznie, cesarskie cięcie wymogło kolejny taki zabieg, a późniejsza rekonwalescencja nie była przyjemna…