Jakie korzyści przynosi jazda na rowerze? Zalety jazdy na rowerze
Jazda na rowerze zyskuje sporą popularność zarówno jako sposób dojazdu, jak i aktywny sposób na wypoczynek i rekreację. Jest promowana przez środowiska związane ze zdrowiem oraz z ekologią i dbałością o środowisko. Na ulicach i na leśnych szlakach widać coraz więcej osób trenujących profesjonalnie lub amatorsko, coraz bardziej popularne stają się też wyścigi kolarskie. Nie dziwi jednak taki stan rzeczy, jeśli spojrzy się na listę zalet przesiadki na rower.
Zdrowie i uroda
Jazda na rowerze nie wymaga wiele wysiłku i jest bardzo jednostajna, dzięki czemu będzie doskonałą opcją dla osób, które potrzebują zrzucić wagę. Pomaga przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej oraz poprawia metabolizm. Wzmacnia ogólną wydolność oraz wytrzymałość organizmu. Ogromną zaletą jest możliwość dopasowania treningu do możliwości danej osoby – na sam początek wystarczy spokojna, niezbyt szybka jazda przez pół godziny.
Regularna jazda na rowerze obniża ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, pomaga zapobiegać zawałom, udarom i miażdżycy – wszystko dzięki wytrenowaniu mięśnia sercowego.
Oszczędność finansów
Zakup paliwa oraz utrzymanie samochodów nie należą do najtańszych, a na dodatek szybko zużywają się w warunkach miejskich korków. Rower pozwala łatwo uniknąć tych problemów – nawet sportowe, wysokiej jakości dwukołowce są dużo tańsze niż przeciętny samochód. Odchodzi koszt paliwa na rzecz pracy ludzkich mięśni. Również koszty naprawy i przeglądu rowerów są mniejsze niż w przypadku aut. Dodatkowo o wiele łatwiej jest znaleźć darmowe miejsce parkingowe – ogólnodostępne słupki dla rowerów są niemalże wszędzie, podczas gdy coraz więcej parkingów samochodowych żąda opłat.
Więcej czasu
Miejskie korki to nie tylko strata paliwa i nerwów, ale przede wszystkim czasu. Zamiast stać bezczynnie pośrodku zakorkowanej ulicy, warto przesiąść się na rower i sprawnie omijać wszystkie uliczne zatory bocznymi ścieżkami. W Polsce stale wzrasta natężenie ruchu drogowego, a trzy miasta (Kraków, Łódź i Poznań) mieszczą się w pierwszej 50 najbardziej zatłoczonych miast świata. Choć średnia prędkość roweru to około 15 km/h, w miejskiej dżungli zdecydowanie prześciga on samochód.
Lepsze powietrze
Nie od dziś wiadomo, że polskie powietrze jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w całej Europie, co szczególnie daje się odczuć w miastach. Normy bywają przekraczane kilkunastokrotnie, a naukowcy biją na alarm, zwracając uwagę na fatalne skutki zdrowotne oddychania pełnym groźnych pyłów i zanieczyszczeń powietrzem. Jednym ze źródeł tych powietrznych trucizn jest ogromna ilość pojazdów spalinowych przejeżdżająca codziennie przez miasta. Nawet niewielki ułamek kierowców, którzy zamienią samochód na rower będzie ogromnym sukcesem. Warto pamiętać, że nie trzeba od razu całkowicie porzucać auta aby żyć eko, w końcu w wielu sytuacjach bywa on niezbędny. Każdy mały krok jest cenny. Może po drobne zakupy warto wybrać się właśnie rowerem? Może warto ustanowić jeden „rowerowy” dzień w tygodniu, kiedy auto będzie odpoczywać w garażu?
Szczęśliwy umysł
Wysiłek fizyczny pomaga w wydzielaniu endorfin, hormonów powodujących szczęście i zadowolenie. Oprócz tego rower pozwala na uprawianie sportu na licznych szlakach w lasach i innych zielonych terenach, co również wpływa korzystnie na psychikę, szczególnie jeśli ta jest zmęczona pracą w hałaśliwym mieście. Ludzie spędzający czas na łonie natury są szczęśliwsi, a dzieci rozwijają się lepiej. Być może warto zainwestować w rowery dla całej rodziny i co weekend udawać się na wycieczki za miasto?
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
W firmie mojego chłopaka doceniają osoby, które przyjeżdżają do pracy rowerem – mają one zapewniony darmowy obiad na stołówce. Oprócz dużo lepszego zdrowia, ma więc jeszcze więcej korzyści finansowych!