Bio – czy to zdrowa żywność, naturalna, bez konserwantów?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Terminy „BIO”, „organiczny” odnosi się do sposobu uprawy i przetwarzania produktów rolnych. Chociaż przepisy różnią się w zależności od kraju, uprawy organiczne zwykle muszą być uprawiane bez użycia syntetycznych herbicydów, pestycydów i nawozów lub genów bioinżynieryjnych (GMO).
Organiczny inwentarz hodowany na mięso, jaja i produkty mleczne musi być hodowany w warunkach życia dostosowanych do ich naturalnych zachowań (takich jak możliwość wypasu na pastwisku) i karmiony ekologiczną paszą.
Korzyści żywności ekologicznej
- Żywność ekologiczna często ma korzystniejsze składniki odżywcze, takie jak przeciwutleniacze, w porównaniu z ich tradycyjnie uprawianymi odpowiednikami. Osoby z alergią na żywność, chemikalia lub konserwanty mogą odczuwać złagodzenie, lub ustąpienie objawów, gdy jedzą wyłącznie produkty organiczne.
- Produkty ekologiczne zawierają mniej pestycydów. Chemikalia, takie jak syntetyczne fungicydy, herbicydy i insektycydy, są szeroko stosowane w konwencjonalnym rolnictwie, a ich pozostałości pozostają na (i w) spożywanej żywności.
- Jedzenie BIO jest często świeższe, ponieważ nie zawiera konserwantów, które sztucznie przedłużają jej trwałość. Produkty ekologiczne są też czasami wytwarzane w mniejszych gospodarstwach, bliżej miejsca ich sprzedaży.
- Rolnictwo ekologiczne jest zazwyczaj lepsze dla środowiska. Jego praktyki mogą zmniejszać zanieczyszczenie, oszczędzać wodę, zmniejszać erozję gleby, zwiększać jej żyzność i zużywać mniej energii. Rolnictwo bez syntetycznych pestycydów jest również lepsze dla pobliskich ptaków i zwierząt, a także ludzi mieszkających w pobliżu farm.
- Zwierzęta hodowane metodami ekologicznymi NIE otrzymują antybiotyków, hormonów wzrostu ani produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Karmienie produktami ubocznymi zwierząt hodowlanych zwiększa ryzyko choroby szalonych krów (BSE), a stosowanie antybiotyków może powodować powstawanie szczepów bakterii opornych na antybiotyki. Zwierzęta hodowane metodami ekologicznymi zwykle mają więcej miejsca do poruszania się i dostępu do zewnątrz, co pomaga im zachować zdrowie.
- Organiczne mięso i mleko mogą być bogatsze w pewne składniki odżywcze. Wyniki europejskiego badania z 2016 r. Pokazują, że poziomy niektórych składników odżywczych, w tym kwasów tłuszczowych omega-3, były nawet o 50 procent wyższe w organicznym mięsie i mleku niż w tradycyjnie hodowanych wersjach.
- Jedzenie ekologiczne jest wolne od GMO. Są to organizmy lub rośliny (GE), które zostały zmienione genetycznie, w sposób niewystępujący w naturze lub w tradycyjnym krzyżowaniu, najczęściej w celu uodpornienia na pestycydy lub wyprodukowania insektycydu.
Jedzenie BIO a żywność uprawiana lokalnie
W przeciwieństwie do praw ekologicznych „lokalna żywność” nie ma swojej dokładnej definicji. Może być uprawiana w lokalnej społeczności, regionie lub kraju. Przez większą część roku zwykle można znaleźć ją na stoiskach na zewnątrz, na przykład na targu.
Korzyści z żywności uprawianej z lokalnie
- Ekonomia:
Pieniądze pozostają w lokalnej gospodarce. Więcej z nich trafia bezpośrednio do rolnika, zamiast na działania takie jak marketing i dystrybucja.
- Transport:
Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych średni dystans pokonywany przez posiłek z gospodarstwa do stołu konsumenta wynosi ponad 2400 kilometry. Produkty muszą być zbierane, gdy są jeszcze niedojrzałe, a następnie zagazowywane w celu „dojrzewania” po transporcie. W innych przypadkach żywność jest silnie przetwarzana w fabrykach przy użyciu konserwantów, napromieniowania i innych środków, aby zachować stabilność podczas transportu.
- Świeżość:
Lokalne produkty są zbierane, gdy są dojrzałe, a przez to świeższe i pełne smaku.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Warto sobie porównać – jak szybko psują się owoce bio, w odróżnieniu do wiecznie świeżych innych… I człowiek od razu wie, co woli jeść, żeby nie łykać chemii!